Podjęłam decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla Żony i Syna Śp. Łukasza Urbana - napisała w piątek na Twitterze premier Beata Szydło. Wcześniej z wnioskiem o takie świadczenie dla rodziny polskiego kierowcy, który zginął w zamachu w Berlinie, wystąpił do szefowej rządu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
- Minister podpisał pismo do pani premier o renty specjalne dla żony i syna zabitego kierowcy w Berlinie - poinformowała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Joanna Wajda.
Wkrótce potem premier Szydło na Twitterze poinformowała o swej decyzji. "Podjęłam decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla Żony i Syna Śp. Łukasza Urbana. Rodzina Bohaterskiego Kierowcy otrzyma ją po Świętach" - napisała.
Podjęłam decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla Żony i Syna Śp. Łukasza Urbana. Rodzina Bohaterskiego Kierowcy otrzyma ją po Świętach
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 23, 2016
Tragedia w Berlinie
W poniedziałek wieczorem zamachowiec, kierując 40-tonową ciężarówką, wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50. Jedną z ofiar jest polski kierowca Łukasz Urban, którego ciało znaleziono w szoferce ciężarówki. Według dotychczasowych ustaleń zamachowiec zastrzelił Polaka, który łapiąc za kierownicę, usiłował przeszkodzić mu w zamachu. Okrzyknięto go "cichym bohaterem z Breitscheidplatz". Prawdopodobnie gdyby nie Łukasz Urban, ofiar mogłoby być o wiele więcej, jak w Nicei, gdzie w podobnym ataku zginęło 87 osób.
Wielu ludzi pragnie okazać szacunek dla postępowania Polaka i pomóc jego rodzinie. Brytyjski kierowca David Duncan zainicjował internetową zbiórkę na rzecz bliskich Łukasza Urbana. W sieci pojawiła się też petycja do niemieckich władz o przyznanie mu Orderu Zasługi (Bundesverdienstkreuz). Podejrzany o dokonanie tego zamachu 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri został zastrzelony w piątek rano przez policjantów pod Mediolanem.
Kondolencje od szefa MSZ
W piątek minister Waszczykowski wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie Niemiec w Warszawie w związku z zamachem terrorystycznym, do którego doszło w Berlinie. "Z dużym smutkiem przyjąłem wiadomość o zamachu terrorystycznym, który miał miejsce w Berlinie" - napisał minister Waszczykowski, o czym poinformowało MSZ. W imieniu władz Rzeczypospolitej Polskiej szef dyplomacji złożył wyrazy najgłębszego współczucia, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar, poszkodowanymi i całym społeczeństwem niemieckim. - Ta tragedia dotknęła w szczególny sposób także Polaków, gdyż pośród ofiar znalazł się nasz rodak, brutalnie zamordowany przez sprawców zamachu – zaznaczył minister. Szef polskiej dyplomacji stanowczo potępił ten akt terroru i przemocy. - Zapewniam o naszej solidarności i woli współpracy w celu wyjaśnienia okoliczności tej tragedii – podkreślił minister spraw zagranicznych.
Rząd o polskim kierowcy
Premier Beata Szydło w wywiadzie dla PAP powiedziała, że "bohaterska postawa polskiego kierowcy, który prawdopodobnie - tak przynajmniej wynika z dotychczasowych ustaleń - przed śmiercią próbował walczyć z zamachowcem i doprowadzić do tego, by katastrofa w Berlinie nie była tak olbrzymia, wymaga wielkiego szacunku". Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa powiedziała w czwartek, że przedstawiciele rządu od dnia zamachu terrorystycznego w Berlinie są w kontakcie z najbliższą rodziną Polaka, który zginął w wyniku tego zdarzenia. - Przedstawiciel rządu RP w terenie jest również w stałym kontakcie z rodziną śp. Łukasza Urbana i na bieżąco udzielana jest pomoc z uszanowaniem woli najbliższych osób. Wojewoda we współpracy z KPRM dokłada wszelkich starań, by zabezpieczyć i zorganizować sprowadzenie ciała Polaka do kraju oraz jego pochówek - zapewniła szefowa KPRM.
Autor: mart//rzw / Źródło: PAP,TVN24