Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2020 - terminy i harmonogram

TVN24 | Polska

Źródło:
PAP
Justyna Suchecka o tym, do jakiej szkoły wrócą uczniowie. Cała rozmowa TVN24
wideo 2/4
TVN24Justyna Suchecka o tym, do jakiej szkoły wrócą uczniowie. Cała rozmowa

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 przedstawiono 19 maja. Uczniowie poznali terminy składania wniosków do szkół ponadpodstawowych. Wnioski należy składać w formie elektronicznej.

Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 został dostosowany do nowych terminów egzaminów ósmoklasisty, które odbędą się od 16 do 18 czerwca. Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2020 - terminy

Od 15 czerwca do 10 lipca kandydaci będą mieli czas na złożenie dokumentów wraz z wnioskiem o przyjęcie. Do 10 lipca należy też złożyć w szkole pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły. Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty do 31 lipca. Od tego dnia do 4 sierpnia muszą złożyć zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 12 sierpnia. W dniach od 13 do 18 sierpnia należało będzie potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły.

19 sierpnia zostaną ogłoszone ostateczne listy kandydatów przyjętych do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021.

Egzaminy dodatkowe w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - terminy

- Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. W tym czasie szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, mogą przeprowadzić takie testy między 23 czerwca a 7 lipca - mówił szef MEN. Chodzi o specjalistyczne testy sprawdzające dodatkowe kompetencje, np. językowe, sportowe, artystyczne.

- Po 19 sierpnia zostaną podane ostateczne wyniki. Później będzie czas na odwołania i ich rozpatrywanie - poinformował Piontkowski. - Dyrektorzy mają prawo zdecydować o tym, którzy uczniowie będą mogli zająć miejsca wolne - dodał. Podtrzymał tym samym decyzję o nieorganizowaniu formalnej rekrutacji uzupełniającej, o co apelowała część samorządowców. - To wynika z terminarza, nie ma czasu na postępowanie uzupełniające - podkreślał Piontkowski. - Dyrektorzy muszą kierować się wynikami uczniów - powiedział.

Świadectwo można dostarczyć online

Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczna rekrutacja będzie prowadzona głównie online. Również kopia świadectwa, którą trzeba dostarczyć do 10 lipca, może być dostarczona do szkoły online. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o tym na swoim koncie na Twitterze, cytując wypowiedzi Ministra Dariusza Piontkowskiego.

gg

Źródło: PAP