Rakiety dla samolotów, okrętów i wyrzutni naziemnych. Polska armia ostrzy kły

Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
tvn24
Polskie F-16 dostaną pociski JASSM (materiał "Polska i Świat", 23 .09.2014)tvn24

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada na grudzień umowę z USA o zakupie 40 pocisków JASSM i ogłasza, że nowe okręty podwodne będą wyposażone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Nowoczesna broń rakietowa trafić ma też do wojsk lądowych.

Nowe uzbrojenie rakietowe ma być priorytetem polskich zakupów obronnych, dając naszej armii po raz pierwszy zdolność przeprowadzania precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. W pociski tego typu mają być wyposażone samoloty F-16 - jako pierwsze - ale także okręty podwodne i naziemne wyrzutnie dla wojsk lądowych.

Polska stawia na rakiety

"Polskie Kły" - program odstraszania i broni odwetowej, nazwany tak kiedyś przez ówczesnego premiera Donalda Tuska - to pociski rakietowe dalekiego zasięgu, które mają być przenoszone przez wiele środków walki w niemal wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Przyspieszone zakupy tego rodzaju sprzętu, czego nie ukrywa MON, wynikają z pogorszenia bezpieczeństwa Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Wiceminister obrony odpowiedzialny za uzbrojenie Czesław Mroczek powiedział: - Przyspieszyliśmy plany pozyskania tej broni, żeby wzmocnić potencjał odstraszania naszych przeciwników.

JASSM na pierwszy ogień

Najszybciej, bo relatywnie najprościej, jest dozbroić polskie F-16. Mroczek zapowiedział, że umowa na zakup 40 pocisków samosterujących JASSM o zasięgu 370 km zostanie podpisana 15 grudnia. Oznacza to rekordowe tempo rozmów z Amerykanami, biorąc pod uwagę niespełna dwuletni okres negocjacji.

Pociskom towarzyszyć ma pakiet modernizacyjny dla samolotów, a całość kontraktu może osiągnąć wartość pół miliarda dolarów. Minister Mroczek zapewnia przy tym, że cena jest przedmiotem twardych negocjacji i ostatecznie będzie niższa. - Będziemy mieli dobrą cenę na te rakiety - przekonywał Mroczek.

Rzecznik MON podkreślał to potem jeszcze dobitniej. "Nikt w MON nie bierze pod uwagę górnego poziomu" - napisał Jacek Sońta. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze F-16 mogące przenosić pociski JASSM pojawią się w Siłach Powietrznych w 2017 roku, a prace modernizacyjne mają w większości przebiegać w Polsce. Polska ma też zabiegać w przyszłości o kupno pocisków JASSM-ER - o ponad dwukrotnie większym zasięgu.

Drugi dywizjon rakiet dla marynarzy

40 pocisków oznacza uzbrojenie maksymalnie 20 samolotów - a to zdecydowanie za mało, by potencjalny przeciwnik się tym przejął. Dlatego szybciej niż planowano, też jeszcze w grudniu, Polska podpisać ma umowę na dostarczenie drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla Marynarki Wojennej. Za tą nazwą kryją się przewożone na ciężarówkach Jelcz wyrzutnie norweskich pocisków NSM (Naval Strike Missile - morski pocisk uderzeniowy), zdolne z pomorskich lasów szachować rosyjską bazę Floty Bałtyckiej w Bałtijsku. Pierwszy taki dywizjon jest obecnie najgroźniejszą polską bronią rakietową. Rakiety NSM to niezwykle nowoczesne pociski, na tyle dobre, że USA chcą je zamontować na swoich najnowszych samolotach F-35, w lotniczej wersji zwanej JSM.

Kły na lądzie

Przyspieszył też program zakupu lądowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu, znanych pod kryptonimem Homar. Chodzi o wystrzeliwane z ciężarówek pociski kalibru 300 mm, zdolne trafiać w cele odległe nawet o 300 km. Nie są to pociski balistyczne, lecą po o wiele bardziej płaskim torze, stąd są o wiele trudniejsze do wykrycia i zestrzelenia. Ich zaletą jest też wysoka mobilność w terenie, na lądzie, a także w transporcie powietrznym.

Odwet spod wody

Jednak najważniejszą deklaracją MON jest złożone po raz pierwszy na takim poziomie zapewnienie, że nowe polskie okręty podwodne, znane pod kryptonimem Orka, również będą miały zdolności uderzeniowe na dalekich dystansach.

Montowane na nich pociski, wystrzeliwane z luków torpedowych, mają osiągać cele na lądzie oddalone o nawet 800 km. Jeśli ten zakup się uda, Polska po raz pierwszy będzie dysponować bronią aż tak dalekiego, strategicznego, zasięgu. Jeśli się uda - bo wyposażenie okrętów podwodnych w takie uzbrojenie to przedsięwzięcie skomplikowane i kosztowne. Ale to właśnie okręt podwodny, bardzo trudny do wykrycia i zniszczenia, jest najlepszym wykonawcą skrytych uderzeń - w polskich warunkach jedynie odwetowych. Salwa pocisków manewrujących, wycelowanych w najważniejsze punkty przeciwnika ma być najgroźniejszym mieczem wiszącym nad głową potencjalnego agresora.

Program zakupu 3 okrętów podwodnych ma być uruchomiony w tym roku, a zakończony w przyszłym. - Systemy manewrujące na okrętach podwodnych są dla nas niezbędne i wpisują się w cel pozyskania strategicznych zdolności odstraszania - kropkę nad i postawił szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł.

MON wydaje na potęgę

Oprócz "rakietowych" inwestycji, MON prowadzi wiele innych postępowań - bo nie wszystkie są przetargami - mających wzmocnić uzbrojenie polskiej armii. Po raz pierwszy od 20 lat Marynarka Wojenna dostanie nowe okręty - nie tylko podwodne. Żołnierze wojsk lądowych - kolejne czołgi Leopard, transportery Rosomak i systemy indywidualnego wyposażenia żołnierzy Tytan. Jednostki przeciwlotnicze - najbardziej potrzebne systemy antyrakietowe średniego zasięgu, znane pod kryptonimem Wisła. A zaraz po niej Narew - czyli nowe rakiety przeciwlotnicze zasięgu krótkiego.

Tylko w tym roku MON wyda na modernizację 8 mld złotych, cały program do 2022 roku wart jest blisko 140 mld złotych. Nic dziwnego, że rywalizujące o te pieniądze koncerny zbrojeniowe prowadzą na polskim rynku bezpardonową walkę.

Śmigłowcowe zamieszanie

Jako przykład tej walki obserwatorzy wskazują wydarzenia ostatnich dni związane z przetargiem na śmigłowce. Polska kupić chce aż 70 maszyn, do przetargu chciała namówić światowych potentatów: Eurocoptera (Airbus Helicopters), Agustę-Westland i Sikorsky'ego. Nieoczekiwanie Amerykanie publicznie skrytykowali wymagania przetargu i ogłosili, że do niego nie staną. Na zgłoszenia ministerstwo czeka co prawda do końca listopada, ale w powietrzu wisi sensacja, której cenę mogą zapłacić zakłady w Mielcu, kupione przez firmę budującą Black Hawki.

Inna sensacja gruchnęła na wtorkowej konferencji: szef Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że Boeing nie zgłosił swojego AH-64E Apache do badania rynku przed przetargiem na śmigłowce bojowe. Przez kilka godzin wyglądało to na amerykański bunt. Po południu źródła przemysłowe potwierdziły, że Apache jednak stanie do polskiego przetargu, zgłoszenie miało być wysłane w zeszłym tygodniu. Takich nerwowych albo celowo wywołujących nerwowość, ruchów będzie zapewne jeszcze wiele.

Autor: Marek Świerczyński//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | SFJZ13

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24