Rakiety dla samolotów, okrętów i wyrzutni naziemnych. Polska armia ostrzy kły

Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
tvn24
Polskie F-16 dostaną pociski JASSM (materiał "Polska i Świat", 23 .09.2014)tvn24

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada na grudzień umowę z USA o zakupie 40 pocisków JASSM i ogłasza, że nowe okręty podwodne będą wyposażone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Nowoczesna broń rakietowa trafić ma też do wojsk lądowych.

Nowe uzbrojenie rakietowe ma być priorytetem polskich zakupów obronnych, dając naszej armii po raz pierwszy zdolność przeprowadzania precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. W pociski tego typu mają być wyposażone samoloty F-16 - jako pierwsze - ale także okręty podwodne i naziemne wyrzutnie dla wojsk lądowych.

Polska stawia na rakiety

"Polskie Kły" - program odstraszania i broni odwetowej, nazwany tak kiedyś przez ówczesnego premiera Donalda Tuska - to pociski rakietowe dalekiego zasięgu, które mają być przenoszone przez wiele środków walki w niemal wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Przyspieszone zakupy tego rodzaju sprzętu, czego nie ukrywa MON, wynikają z pogorszenia bezpieczeństwa Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Wiceminister obrony odpowiedzialny za uzbrojenie Czesław Mroczek powiedział: - Przyspieszyliśmy plany pozyskania tej broni, żeby wzmocnić potencjał odstraszania naszych przeciwników.

JASSM na pierwszy ogień

Najszybciej, bo relatywnie najprościej, jest dozbroić polskie F-16. Mroczek zapowiedział, że umowa na zakup 40 pocisków samosterujących JASSM o zasięgu 370 km zostanie podpisana 15 grudnia. Oznacza to rekordowe tempo rozmów z Amerykanami, biorąc pod uwagę niespełna dwuletni okres negocjacji.

Pociskom towarzyszyć ma pakiet modernizacyjny dla samolotów, a całość kontraktu może osiągnąć wartość pół miliarda dolarów. Minister Mroczek zapewnia przy tym, że cena jest przedmiotem twardych negocjacji i ostatecznie będzie niższa. - Będziemy mieli dobrą cenę na te rakiety - przekonywał Mroczek.

Rzecznik MON podkreślał to potem jeszcze dobitniej. "Nikt w MON nie bierze pod uwagę górnego poziomu" - napisał Jacek Sońta. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze F-16 mogące przenosić pociski JASSM pojawią się w Siłach Powietrznych w 2017 roku, a prace modernizacyjne mają w większości przebiegać w Polsce. Polska ma też zabiegać w przyszłości o kupno pocisków JASSM-ER - o ponad dwukrotnie większym zasięgu.

Drugi dywizjon rakiet dla marynarzy

40 pocisków oznacza uzbrojenie maksymalnie 20 samolotów - a to zdecydowanie za mało, by potencjalny przeciwnik się tym przejął. Dlatego szybciej niż planowano, też jeszcze w grudniu, Polska podpisać ma umowę na dostarczenie drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla Marynarki Wojennej. Za tą nazwą kryją się przewożone na ciężarówkach Jelcz wyrzutnie norweskich pocisków NSM (Naval Strike Missile - morski pocisk uderzeniowy), zdolne z pomorskich lasów szachować rosyjską bazę Floty Bałtyckiej w Bałtijsku. Pierwszy taki dywizjon jest obecnie najgroźniejszą polską bronią rakietową. Rakiety NSM to niezwykle nowoczesne pociski, na tyle dobre, że USA chcą je zamontować na swoich najnowszych samolotach F-35, w lotniczej wersji zwanej JSM.

Kły na lądzie

Przyspieszył też program zakupu lądowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu, znanych pod kryptonimem Homar. Chodzi o wystrzeliwane z ciężarówek pociski kalibru 300 mm, zdolne trafiać w cele odległe nawet o 300 km. Nie są to pociski balistyczne, lecą po o wiele bardziej płaskim torze, stąd są o wiele trudniejsze do wykrycia i zestrzelenia. Ich zaletą jest też wysoka mobilność w terenie, na lądzie, a także w transporcie powietrznym.

Odwet spod wody

Jednak najważniejszą deklaracją MON jest złożone po raz pierwszy na takim poziomie zapewnienie, że nowe polskie okręty podwodne, znane pod kryptonimem Orka, również będą miały zdolności uderzeniowe na dalekich dystansach.

Montowane na nich pociski, wystrzeliwane z luków torpedowych, mają osiągać cele na lądzie oddalone o nawet 800 km. Jeśli ten zakup się uda, Polska po raz pierwszy będzie dysponować bronią aż tak dalekiego, strategicznego, zasięgu. Jeśli się uda - bo wyposażenie okrętów podwodnych w takie uzbrojenie to przedsięwzięcie skomplikowane i kosztowne. Ale to właśnie okręt podwodny, bardzo trudny do wykrycia i zniszczenia, jest najlepszym wykonawcą skrytych uderzeń - w polskich warunkach jedynie odwetowych. Salwa pocisków manewrujących, wycelowanych w najważniejsze punkty przeciwnika ma być najgroźniejszym mieczem wiszącym nad głową potencjalnego agresora.

Program zakupu 3 okrętów podwodnych ma być uruchomiony w tym roku, a zakończony w przyszłym. - Systemy manewrujące na okrętach podwodnych są dla nas niezbędne i wpisują się w cel pozyskania strategicznych zdolności odstraszania - kropkę nad i postawił szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł.

MON wydaje na potęgę

Oprócz "rakietowych" inwestycji, MON prowadzi wiele innych postępowań - bo nie wszystkie są przetargami - mających wzmocnić uzbrojenie polskiej armii. Po raz pierwszy od 20 lat Marynarka Wojenna dostanie nowe okręty - nie tylko podwodne. Żołnierze wojsk lądowych - kolejne czołgi Leopard, transportery Rosomak i systemy indywidualnego wyposażenia żołnierzy Tytan. Jednostki przeciwlotnicze - najbardziej potrzebne systemy antyrakietowe średniego zasięgu, znane pod kryptonimem Wisła. A zaraz po niej Narew - czyli nowe rakiety przeciwlotnicze zasięgu krótkiego.

Tylko w tym roku MON wyda na modernizację 8 mld złotych, cały program do 2022 roku wart jest blisko 140 mld złotych. Nic dziwnego, że rywalizujące o te pieniądze koncerny zbrojeniowe prowadzą na polskim rynku bezpardonową walkę.

Śmigłowcowe zamieszanie

Jako przykład tej walki obserwatorzy wskazują wydarzenia ostatnich dni związane z przetargiem na śmigłowce. Polska kupić chce aż 70 maszyn, do przetargu chciała namówić światowych potentatów: Eurocoptera (Airbus Helicopters), Agustę-Westland i Sikorsky'ego. Nieoczekiwanie Amerykanie publicznie skrytykowali wymagania przetargu i ogłosili, że do niego nie staną. Na zgłoszenia ministerstwo czeka co prawda do końca listopada, ale w powietrzu wisi sensacja, której cenę mogą zapłacić zakłady w Mielcu, kupione przez firmę budującą Black Hawki.

Inna sensacja gruchnęła na wtorkowej konferencji: szef Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że Boeing nie zgłosił swojego AH-64E Apache do badania rynku przed przetargiem na śmigłowce bojowe. Przez kilka godzin wyglądało to na amerykański bunt. Po południu źródła przemysłowe potwierdziły, że Apache jednak stanie do polskiego przetargu, zgłoszenie miało być wysłane w zeszłym tygodniu. Takich nerwowych albo celowo wywołujących nerwowość, ruchów będzie zapewne jeszcze wiele.

Autor: Marek Świerczyński//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | SFJZ13

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl