Polska

Putra: Tusk to zbyt miękki negocjator

Polska

Aktualizacja:
Putra: Niemcy twardo bronią interesów
TVN24Putra: Niemcy twardo bronią interesów

- Niemcy twardo bronią interesów, a Tusk zbyt miękko negocjuje - tak Krzysztof Putra (PiS) ocenił wizytę premiera w Berlinie. W Magazynie 24 godziny mówił, że sprawa Gazociągu Północnego nie jest jeszcze rozstrzygnięta i "trzeba się o to bić". Były premier Leszek Miller radzi, żeby "pozbyć się złudzeń".

W ocenie Krzysztofa Putry, wizyta premiera Donalda Tuska przebiegła miło, ale bez konkretów. - Warto jest się uśmiechać, ale trzeba pamiętać, że Niemcy prowadzą twardą politykę i dbają o interes narodowy - mówił wicemarszałek.

Wizyta Tuska: miło, ale bez konkretów

Jego zdaniem, Donald Tusk na spotkanie z Angelą Merkel "wszedł na starcie w pozycji proszącego".

Putra przekonywał, że polska polityka zagraniczna jest zbyt miękka. - Ważne są wzajemne relacje, ale o sprawę narodową powinniśmy się bić twardo - dodał. Putra podkreślił, że w ostatnich dwóch latach Polska uzyskała dość silną pozycję.

Według wicemarszałka Putry, kwestia gazociągu jest wciąż otwarta i warto się o nią "bić".

Miller: Gazociąg będzie

Jednak zdaniem Leszka Millera, sprawa "jest przesądzona". – Gazociąg będzie - w tej sprawie jest jasne stanowisko Moskwy, Berlina i Brukseli - ocenił Miller. Według byłego premiera, Polska może jedynie umiejętnie podłączyć się do tego przedsięwzięcia, by mieć z tego również jakieś korzyści. - Będzie można np. w Niemczech korzystać z tego rurociągu - uważa Miller. Jak podkreślił, "niemiecka droga na wschód nie zawsze wiedzie przez Polskę".

Miller: Sprawa gazociągu jest przesądzona
Miller: Sprawa gazociągu jest przesądzonaTVN24

Miller pochwalił Tuska za próbę "ocieplenia klimatu". - Strategia konfrontacji została zastąpiona przez kooperację - ocenił.

Marek Jurek (PR) zgodził się z opinią Leszka Millera, że w tej sprawie Bruksela wesprze Rosję i Niemcy. Według marszałka, Gazociąg Północny to projekt skrajnie aeuropejski.

„Tusk napotkał rafy”

Antoni Mężydło (PO) bronił premiera mówiąc, że Tusk próbował załatwić najważniejsze kwestie polityczne, ale się nie udało. – Premier napotkał ogromne rafy zarówno jeśli chodzi o przeszłość i o przyszłość – tłumaczył Mężydło. Zapewnił też, że polityka Tuska to nie są tylko uśmieszki, jak sugerował Krzysztof Putra. – Te konkrety, rozmowy będą – powiedział.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości