Rewolucja w transplantologii. Wytwarzane w laboratoriach ze specjalnego plastiku sztuczne nosy i uszy można wszczepiać ludziom. Mają pomóc odzyskać sprawność tym, którzy z różnych powodów nie mają węchu lub słuchu. Inżynierowie z Londynu produkują już także m.in. małżowiny uszne czy tchawice.
Sztuczne organy zbudowane są ze specjalnego plastiku, który zawiera mikroskopijne pory. To w tych miejscach niewidocznych gołym okiem, osiadają komórki macierzyste i mnożą się, dzięki czemu organizm nie odrzuca ciała obcego i przeszczep się przyjmuje.
Naukowcy od wielu lat na różne sposoby próbują wykorzystać podobne technologie. Lekarze podjęli się na przykład przeszczepienia tchawicy, pochodzącej od zmarłego dawcy.
Z organu usunięto komórki dawcy, pozostawiając jedynie jego szkielet. Potem zaczęto na nim namnażać komórki kobiety, która była biorcą. Tak przygotowany organ posłużył lekarzom do wymiany lewego oskrzela. W podobny sposób udało się wyhodować pęcherz moczowy, serce, a nawet wątrobę, jednak do tej pory jedynie zwierzęce.
Sztuczne kontra naturalne
Laboratorium profesora Alexa Seifailiana z Londynu poszło jeszcze dalej. Przeszczepia się tu sztuczne, plastikowe szkielety nosa lub ucha. - Wyhodowanie serca lub wątroby dla człowieka powoli staje się możliwe. Gorzej jest z bardziej skomplikowanymi organami, takimi jak płuca czy mózg - zauważa jednak prof. Seifalian.
Sceptyczny wobec nowych metod przeszczepiania organów jest jednak dr. Adam Domanasiewicz, chirurg ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. - Przyszłość należy do transplantologii pod warunkiem, że jesteśmy w stanie pokonać barierę immunologiczną. W tej chwili my ją przełamujemy sztucznie, chemicznie, ale są prowadzone bardzo zaawansowane prace, aby uzyskać możliwość tolerancji wobec obcego białka, czyli przeszczepu - mówi.
Doktor Bartłomiej Noszczyk, zajmujący się chirurgią plastyczną uważa, że przyszłość będzie należeć do całkowicie naturalnych materiałów.
- Wydaje mi się, że w nieco bardziej odległej przyszłości większość tych materiałów sztucznych, które są łączone z komórkami, czy to macierzystymi, czy naturalnymi komórkami ludzkimi, będzie zastępowana zupełnie naturalnymi, ludzkimi tkankami - zaznacza chirurg.
Źródło: Fakty TVN