Sejm w czwartek zdecydował o uzupełnieniu porządku obrad o projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w piątek późnym wieczorem.
Za uzupełnieniem porządku obrad Sejmu o ten punkt głosowało 232 posłów, przeciw było 198 posłów, wstrzymał się jeden poseł. Był to punkt sporny porządku obrad.
Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi, że przedstawia ich Zgromadzenie Ogólne (ZO), które tworzą urzędujący sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta.
"Pod osłoną nocy"
Decyzję o tym, aby pierwsze czytanie nowej ustawy o TK odbyło się w piątek wieczorem, skomentował na sali plenarnej Borys Budka, poseł PO. - Pan marszałek zaproponował, żeby nie czekając na orzeczenie TK, nawet nie czekając na przepisy przejściowe, pod osłoną nocy jutro przed północą procedować kolejną ustawę, która ma zablokować Trybunał Konstytucyjny. Panie marszałku, bardzo prosty apel do pana - proszę się tak nie spieszyć, dlatego że kolejne buble prawne, które państwo produkujecie, tylko źle świadczą o państwu - powiedział.
Na zarzuty odpowiedział poseł PiS Stanisław Piotrowicz.
Na pytanie, czemu pierwsze czytanie odbędzie się tak późno wieczorem, odpowiedział: "zawsze za wcześnie, albo za późno, nigdy nie słyszę, że w sam raz" - Harmonogram posiedzenia jest napięty, bo posiedzenie trwa tylko dwa dni, więc z tego względu pierwsze czytanie odbędzie się późno - stwierdził Piotrowicz.
- Później będą przecież prace w komisji, od tego pierwszego czytania upłynie sporo czasu, zanim dojdzie do szczegółowego rozpoznania tego projektu - dodał. - Nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego, nie dostrzegam żadnego pośpiechu, pracujemy spokojnie i z rozwagą - podsumował.
Drugi projekt ustawy dot. TK
Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmie się też innym projektem dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego - ustawy o statusie sędziów TK. W czwartek odbędzie się sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o tym projekcie.
Projekt ustawy o statusie sędziów TK także był punktem spornym posiedzenia. Wprowadza on m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i generalną barierę 70 lat, aby sędzia TK mógł orzekać. Projekt ws. statusu sędziów trafił do Sejmu od koniec września. Opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP, TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24