Posłowie zdecydowali, "nie" dla lex Kaczyński. Kto i jak zagłosował?

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Jak głosowała Zjednoczona Prawica ws. ustawy covidowej? Relacja reportera TVN24
Jak głosowała Zjednoczona Prawica ws. ustawy covidowej? Relacja reportera TVN24TVN24
wideo 2/21
TVN24Jak głosowała Zjednoczona Prawica w sprawie ustawy covidowej?

Sejm odrzucił zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy covidowej zwany lex Kaczyński. Wcześniej komisja zdrowia zarekomendowała odrzucenie ustawy w całości. Parlamentarzyści głosowali za lub przeciw temu wnioskowi komisji. Jak głosowały poszczególne kluby i koła parlamentarne?

Posłowie wieczorem odrzucili w Sejmie nową ustawę covidową zwaną lex Kaczyński. Wcześniej sejmowa komisja zdrowia odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt tej ustawy. W czasie dyskusji posłowie opozycji przekonywali, że "ustawa jest od początku do końca zła".

>> Czytaj więcej o założeniach projektu

Sejm odrzucił ustawę covidową. Kto i jak głosował?

W Sejmie 253 posłów zagłosowało "za" wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy, przeciwko odrzuceniu było 152 posłów. 37 posłów wstrzymało się od głosu. Głosu nie oddało 18 posłów. Łącznie głos oddały 442 osoby.

Wśród klubu Prawa i Sprawiedliwości za wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy głosowało 24 posłów, przeciw było 151. Od głosu wstrzymało 37 posłów, nie głosowało - 16.

Za wnioskiem komisji głos oddali między innymi Sebastian Kaleta, Maria Kurowska, Jacek Ozdoba, Anna Maria Siarkowska, Teresa Hałas czy Janusz Kowalski.

Razem z Jarosławem Kaczyńskim głosowali między innymi: Jan Krzysztof Ardanowski, Kamil Bortniczuk, Piotr Gliński, Czesław Hoc, Mariusz Kamiński, Joanna Lichocka, Antoni Macierewicz, Marcin Ociepa, Bolesław Piecha, Sylwester Tułajew, Piotr Wawrzyk, Elżbieta Witek, Bartłomiej Wróblewski, Marek Ast, Michał Dworczyk, Waldemar Buda, Marlena Maląg, Mateusz Morawiecki, Łukasz Schreiber, Ryszard Terlecki, Marek Zagórki, Maciej Wąsik, Jacek Sasin, Anita Czerwińska, Marcin Horała, Tomasz Latos, Zbigniew Rau i Krzysztof Sobolewski.

Głosu nie oddał między innymi Zbigniew Ziobro.

W klubie Koalicji Obywatelskiej "za" głosowało 126 posłów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W klubie Lewicy "za" głosowało 43 posłów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu. Jedna osoba nie głosowała.

W klubie Koalicji Polskiej-PSL za wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy głosowało 24 posłów. Nikt nie był przeciwko niej i nikt nie wstrzymał się od głosu.

W kole Konfederacji "za" zagłosowało wszystkich 11 posłów, w kole Polska 2050 "za" zagłosowało wszystkich 8 posłów, w kole Porozumienia - wszystkich 5 posłów, w kole Kukiz'15 - wszystkich 4 posłów. Podobną decyzje podjęli wszyscy posłowie koła Polskie Sprawy (czterech posłów) oraz posłowie Polskiej Partii Socjalistycznej (trzech posłów).

Wśród trzech posłów niezrzeszonych jeden poseł zagłosował "za" (Ryszard Galla) wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy, jeden był przeciwko (Łukasz Mejza), a jeden nie zagłosował (Zbigniew Ajchler).

Głosowanie nad wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy covidowejsejm.gov.pl

Lex Kaczyński. Co w projekcie ustawy?

Projekt zakłada między innymi, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika raz w tygodniu podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu oraz że zakażony pracownik będzie mógł złożyć do pracodawcy wniosek "o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego" o zakażenie się od pracownika, który nie poddał się testowi.

Opozycja oceniła, że przepisy te są "największym bublem prawnym" w historii parlamentu. Zwracali uwagę, że promują one donosicielstwo i nie mają nic wspólnego z walką z epidemią.

CZYTAJ WIĘCEJ: Posłowie o ustawie covidowej. "Lex konfident", "ulegli antyszczepionkowcom", "w razie czego poprawimy"

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/KancelariaSejmu

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości