"Mam prawo do tego, żeby realizować swoje praktyki religijne"

Polska

tvn24Prezydent z żoną wzięli udział w obchodach 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu

Jako człowiek wierzący mam prawo do tego, żeby realizować swoje praktyki religijne - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, jako głowa państwa spotyka się nie tylko z katolikami, ale także z ludźmi innych wyznań.

- Nie przejmuję się tym, co sądzą niektórzy, jako człowiek wierzący, mam po prostu prawo do tego, żeby realizować swoje praktyki religijne, ale proszę pamiętać, że jako prezydent Rzeczypospolitej, spotykam się nie tylko z katolikami, nie tylko z tymi, którzy wyznają tę samą wiarę co ja, ale spotykam się z ludźmi różnych wyznań - powiedział prezydent w sobotę w radiowych "Sygnałach Dnia"

Jak dodał, ważne dla niego jest, aby być w "szeroko pojętym środowisku ludzi wierzących". - To jest wielka wspólnota w naszym kraju - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że spotykanie się prezydenta z przedstawicielami różnych wyznań służy budowaniu wspólnoty. Jak ocenił, "prezydent ma w tym zakresie nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek prezydencki". Prezydent przypomniał też, że był na Jasnej Górze, kiedy był prezydentem-elektem, po to, żeby "pokłonić się Matce Najświętszej, jako człowiek wierzący i podziękować".

Uroczystości na Jasnej Górze

W sobotę na Jasnej Górze – w dniu, kiedy przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – odbyły się główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. To wydarzenie z 8 września 1717 r. było pierwszym takim w świecie poza Rzymem. Zgromadziło ono ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Z okazji rocznicy obraz zdobią repliki tamtejszych koron – złote z topazami i perłami.

Kulminacyjnym punktem obchodów była przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. W uroczystych obchodach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wziął udział prezydent, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych – episkopat Polski.

Prezydent z żoną wzięli udział w obchodach 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu | Grzegorz Jakubowski / KPRP

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski / KPRP