- Rodzina jako taka powinna być zapisana w Konstytucji - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który wystąpił podczas konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie".
Przedmiotem zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debaty ma być - jak mówił prezydent na wstępie konferencji - to, "czy rodzina jest dobrze usytuowana dziś w Konstytucji, czy jej znaczenie jest w wystarczający sposób podkreślone, czy w związku z tym rodzina jako instytucja jest wystarczająco także i zabezpieczona konstytucyjnie i oczywiście, w jaki sposób w takim razie powinna być rodzina potraktowana w sensie ustrojowym w przyszłości".
- Dla mnie jako prezydenta, rodzina jako właśnie instytucja, jest ważna. Ja uważam, że ona stanowi w ogóle fundament absolutny ustroju społecznego państwa - powiedział Duda.
Jak dodał, w jego osobistym przekonaniu, rodzina "jako taka" właśnie powinna być zapisana w konstytucji.
- Są zresztą konstytucje, które właśnie w taki sposób podkreślają tę rolę rodziny, wskazując ją jako fundament ustroju społecznego, podstawową jednostkę, jaka występuje w społeczeństwie - powiedział prezydent, powołując się na przykład greckiej ustawy zasadniczej.
"Małżeństwo to związek dwóch osób, które muszą mieć równe prawa"
Często dyskutowana - jak zauważył prezydent - jest między innymi kwestia tego, "jaka powinna być od strony prawnej wzajemna relacja kobiety i mężczyzny, czy małżeństwa tworzącego rodzinę".
- Nikt z nas nie ma wątpliwości, że małżeństwo to związek dwóch osób, które z założenia muszą mieć równe prawa, natomiast jest kwestia tego, czy rodzina może, czy małżeństwo może sobie układać swoje role małżeńskie w sposób dowolny. Ja osobiście uważam, że tak, ale to jest jedno z pól, nad którym można dyskutować - mówił.
Według niego niezwykle doniosłe znaczenie rodziny dla społeczeństwa i państwa jest wpisane w samą nazwę "rodzina", która związana jest z "rodzeniem się".
"Element wychowawczy"
Wśród zadań rodziny prezydent wymienił również "element wychowawczy", który - jak mówił - służy przygotowaniu dzieci do życia i "ich późniejszych ról społecznych, które będą podejmować jako osoby dorosłe, czyli kiedy sami już będą decydowali się na tworzenie rodziny, wychowywanie dzieci".
Duda mówił też o roli opiekuńczej rodziny - zarówno nad dziećmi, kiedy są "na etapie procesu wychowawczego", ale także nad rodziną szerzej pojętą, w tym nad starszymi, chorymi i niedołężnymi jej członkami.
Autor: JZ/AG / Źródło: PAP