I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy. Zwróciła się do niego z prośbą o spotkanie oraz z apelem o podjęcie merytorycznej dyskusji nad problemami oraz kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. "Panie Prezydencie, dziś staje Pan przed próbą, której wierzę, że Pan sprosta" - napisała Gersdorf.
"Wobec usilnych starań doprowadzenia do spotkania z Panem Prezydentem, które jak dotychczas nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, pozwalam sobie zwrócić się do Pana z kolejną prośbą o spotkanie, jak również z apelem o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad problemami oraz kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - napisała na wstępie prof. Gersdorf.
Przypomniała obietnice prezydenta, które padły po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich 25 maja 2015 roku, że "drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte".
"Niestety, dziś drzwi są zamknięte. Odmawiając spotkania, dziś odbiera Pan należny szacunek urzędowi Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Odbiera Pan szacunek również wbrew obietnicom, jakie złożył Pan w orędziu inauguracyjnym. Powiedział Pan wówczas, abyśmy 'szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym, ale żebyśmy umieli te prawa nawzajem szanować'. Prosił Pan wówczas o szacunek, który 'musi być podstawą wspólnoty'. Dziś proszę o to samo" - zwróciła uwagę pierwsza prezes Sądu Najwyższego.
"Może mnie Pan nie szanować jako osoby prywatnej, może Pan mieć całkowicie inne zdanie na temat wielu różnych spraw, ale odwołując się do Pana orędzia, proszę o poszanowanie urzędu, jaki jeszcze pełnię. Te dramatyczne słowa kieruję do Pana w niemniej dramatycznej chwili dla historii Polski" - napisała Gersdorf.
Jak podkreśliła, prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej, którego obowiązkiem jest czuwanie nad przestrzeganiem konstytucji oraz stanie na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa. "To obowiązki wynikające z (...) konstytucji, na którą przysięgał Pan 6 sierpnia 2015 r. przed Zgromadzeniem Narodowym. Panie Prezydencie, przysięgał Pan też dochować wierności postanowieniom Konstytucji, strzec niezłomnie godności Narodu, dbając, by dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli były dla Pana najwyższym nakazem. Proszę spojrzeć na godność Narodu i pomyślność obywateli w świetle wydarzeń ostatnich dni" - wezwała.
Podkreśliła, że przedstawione propozycje dotyczące zmian w sądownictwie powszechnym, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym "doprowadzą do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej oraz do naruszenia bezpieczeństwa państwa polskiego".
"Staje Pan przed próbą"
Gersdorf zwróciła się do prezydenta, żeby "wypełnił słowa złożonej przysięgi, że godność, jaka Panu została nadana, powinna być zachowana czysta oraz nieskalana, że dążył Pan będzie do krzewienia prawdy, aby jaśniej błyszczało jej światło, od którego zależy dobro rodzaju ludzkiego".
"Panie Prezydencie, dziś staje Pan przed próbą, której wierzę, że Pan sprosta" - napisała prof. Gersdorf.
Zaapelowała o spotkanie, "o rozpoczęcie spokojnej, merytorycznej, pozbawionej jakiejkolwiek polityki i emocji dyskusji na temat reformy sądownictwa w Polsce, w tym Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sądów powszechnych".
"Tak aby mandat, jaki dało Panu do rządzenia Społeczeństwo Polskie, został zrealizowany, tak aby mógł Pan spojrzeć w oczy swoim wyborcom, jak i całemu społeczeństwu z dumą, że spełnił swoje obietnice oraz dochował złożonej przysięgi" - dodała prof. Gersdorf zapewniając, że środowiska prawnicze - "wbrew temu, co się obecnie twierdzi" - zawsze były gotowe na "każdą merytoryczną dyskusję (...) o docelowym modelu sądownictwa, który rozważnie, bez pośpiechu, agresji i politycznej przemocy zostanie wprowadzony dla dobra wspólnego wszystkich Obywateli Rzeczypospolitej Polskiej".
Zmiany w sądownictwie
Senat w piątek debatuje nad ustawą o Sądzie Najwyższym. W nocy z czwartku na piątek zaopiniowała ją bez poprawek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W czwartek ustawę przyjął Sejm.
Zgodnie z ustawą, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna; zmienić ma się tryb powoływania sędziów SN. Wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku. Opozycja i uczestnicy wielotysięcznych manifestacji, według których ustawa jest niekonstytucyjna, apelują o weto prezydenta.
W ubiegłym tygodniu parlament przyjął nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustroju sądów powszechnych.
Autor: js/mtom/jb / Źródło: tvn24.pl, PAP