Rada nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego odwołała w piątek dwóch członków zarządu: prezesa Mikołaja Wilda i Radosława Kantaka, członka zarządu ds. inwestycji kolejowych - poinformowała spółka CPK w komunikacie. Przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na trzy miesiące do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Przekazano też, że podjęto decyzję o ogłoszeniu konkursu na członka zarządu.
Jeszcze zanim spółka CPK wydała oficjalny komunikat w sprawie zmian kadrowych w jej zarządzie, o odwołaniu prezesa Mikołaja Wilda dowiedział się portal tvn24.pl.
Spółka CPK poinformowała, że w piątek rada nadzorcza odwołała dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki: prezesa Mikołaja Wilda i Radosława Kantaka odpowiadającego za inwestycje kolejowe. W zarządzie spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe. "Przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji prezesa zarządu" - podała spółka CPK. Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o ogłoszeniu konkursu na członka zarządu. Przekazano także, że podczas piątkowego posiedzenia rada nadzorcza wybrała ze swojego grona Adama Sanockiego jako sekretarza.
Wcześniej zmiany kadrowe zapowiadał pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek.
Mikołaj Wild został prezesem spółki CPK w grudniu 2019 roku. Od maja 2017 roku do listopada 2019 roku był pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Od lutego 2018 roku do listopada 2019 roku obejmował też stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Wcześniej powołano nowy skład rady nadzorczej i zapowiedziano audyt
Natomiast w środę 17 stycznia Maciej Lasek poinformował, że został powołany nowy skład rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Mówił wtedy również, że przygotowywane jest "uruchomienie audytu, który pozwoli prześledzić zarówno działalność spółki, jak i pełnomocnika". Sprecyzował, że audytem będą objęte analizy dotyczące m.in. projektu oraz innych zadań CPK "pod kątem ich zasadności oraz sposobu realizacji", a także decyzji i zobowiązań finansowych z nich wynikających. Audytowi ma również podlegać - jak mówił - struktura organizacyjna spółki, kadry "w ujęciu ilościowym i jakościowym".
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny jest planowanym węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. trzech tysięcy hektarów ma być wybudowany Port Lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP