TVN24 | Polska

Premier: jeśli na świecie będą echa czwartej fali, to będziemy robić wszystko, żeby do nas nie dotarły

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Morawiecki: będziemy przekonywać najbogatsze państwa, żeby udostępniły patenty na produkcję szczepionekTVN2
wideo 2/20
TVN2Morawiecki: będziemy przekonywać najbogatsze państwa, żeby udostępniły patenty na produkcję szczepionek

Będziemy dążyć do tego, żeby przekonać najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów, do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby produkcja szczepionek mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony - przekazał premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na unijny szczyt w Porto.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie, przed wylotem na Szczyt Społeczny i nieformalne posiedzenie szefów państw i rządów Wspólnoty w Portugalii.

- Polska jedzie na szczyt społeczny Rady Europejskiej do Porto w Portugalii nie tylko, żeby dyskutować na temat różnych problemów ogólnoeuropejskich, ale po to, by zaprezentować nasz model społeczny, który w ostatnich kilku latach doprowadził do zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szef rządu wymienił, że "bieda, bezrobocie, ubóstwo, wykluczenie to zmory trzeciej Rzeczpospolitej". - Dały się odczuć również w wielu innych państwach europejskich. Podjęliśmy próbę walki z tymi strasznymi plagami, które niszczą tkankę społeczną i atakują społeczeństwo od środka, ponieważ redukują solidarność i ograniczają sprawiedliwość - opisał.

Premier zapowiedział, że w Porto przedstawi osiągnięcia rządu w tej sprawie. Wyjaśnił, że opisywany model społeczny skupia się na rodzinie. - Zmieniliśmy zasadniczo podejście do rodzin i chcemy się tym pochwalić - powiedział Morawiecki.

Premier: COVID-19 grozi długotrwałą stagnacją

Premier zapewnił, że w Porto poruszy także temat swobodnego dopuszczenia do patentów na szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich, którzy mają technologiczne możliwości do produkowania szczepionek.

- COVID-19 to choroba globalna, to pandemia. To fatalna choroba, która nie tylko doprowadziła do zgonów milionów ludzi na świecie, ale także grozi długotrwałą stagnacją, zapaścią gospodarczą, jeżeli sobie z tym nie poradzimy - powiedział.

Według niego, skoro pandemia ma wymiar globalny, to w takim właśnie wymiarze musimy sobie z nią radzić. Mówił przy tym, że szczepionki trzeba dostarczyć do biedniejszych, mocno zaludnionych krajów południa.

Morawiecki przekonywał, że rząd chce "zrobić wszystko", żeby czwarta fala epidemii w Polsce "była jak najmniejsza". - Najlepiej, żeby w ogóle jej nie było, a jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie, to żeby nie dotarły one do Rzeczpospolitej - mówił.

- Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów, do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony, pięć, dziesięć razy więcej niż to jest dzisiaj, bo to jest potrzebne, by wyeliminować epidemię na całym świecie - podsumował szef rządu.

Morawiecki poruszył także krótko temat ratyfikacji Funduszu Odbudowy. - Dziś uruchomienie tych środków zależy od szybkiego przejścia przez ścieżkę legislacyjną. Zachęcamy Senat do jak najszybszego zajęcia się tym tematem po to, żeby cała ustawa mogła wrócić szybko do Sejmu i żeby mogła cała procedura ratyfikacyjna być zakończona jak najszybciej - oświadczył.

Szczyt Społeczny jest inicjatywą Portugalii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: