W wieku 85 lat zmarł były wojewoda poznański Marian Król. Urodził się tuż przed wybuchem II wojny. Wojewodą został po ogłoszeniu stanu wojennego. Syn rolników, ludowiec, przez lata pracował w urzędzie wojewódzkim i w Sejmie. O jego śmierci poinformował wicemarszałek wielkopolski.
"Dziś zmarł dr Marian Król… R.i.P Mój Mentor…" - napisał w piątek późnym wieczorem w mediach społecznościowych Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa śląskiego.
Jankowiak jest działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podobnie jak był nim Król, który był rolnikiem z urodzenia i wykształcenia.
"Dobry człowiek" - wspominają w komentarzach internauci, którzy pracowali z Królem. Piszą o nim: pracowity, życzliwy dla obywateli, zacny, patriota, zawsze uśmiechnięty.
- To były mój szef i mentor. Zawsze powtarzał na spotkaniach, że w życiu ważna jest zaradność i umiejętności - przypomniał Bogdan.
Urodził się w rodzinie rolników. W grudniu 1981 roku został wojewodą
Marian Król urodził się 16 lipca 1939 roku w rodzinie rolników, prowadzących gospodarstwo w Brodziszewie. Studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, a potem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zrobił doktorat z nauk rolniczych.
Należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, które powstało na gruzach PSL i w wolnej Polsce wróciło do tej nazwy.
Po wybuchu stanu wojennego został wybrany na wojewodę poznańskiego. W 1983 roku witał w Poznaniu papieża Jana Pawła II.
Był posłem na Sejm PRL IX kadencji oraz na Sejm RP II kadencji. Był wieloletnim prezydentem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, organizacji skupiającej w swych szeregach naukowców, przedstawicieli sfery gospodarczej, ludzi kultury, sztuki i mediów. Należał do wielu organizacji społecznych i towarzystw gospodarczych. Był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Poznaniu. Został uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi.
Źródło: tvn24.pl/ PAP