Burmistrz Czechowic-Dziedzic we wtorek oficjalnie zwrócił się do wojewody śląskiego z prośbą o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Jego ewentualne wprowadzenie uniemożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich 20 czerwca. Ostateczną decyzję w takiej sytuacji podejmuje rząd.
Artykuł 228 ustęp 7 Konstytucji mówi, że "w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu [...] nie mogą być przeprowadzane wybory Prezydenta Rzeczypospolitej". Kadencja prezydenta w takim wypadku ulega odpowiedniemu przedłużeniu.
Stan klęski żywiołowej, zaliczany przez konstytucję do kategorii stanów nadzwyczajnych, może zostać wprowadzony przez Radę Ministrów na maksymalnie 30 dni i przedłużony za zgodą Sejmu.
Decyzja w rękach premiera
Ostateczną decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej podejmuje Rada Ministrów. Czyni to w drodze rozporządzenia wydanego na wniosek odpowiedniego wojewody. Jeśli wojewoda śląski przychyli się do prośby burmistrza Czechowic-Dziedzic i przekaże ją Radzie Ministrów, to rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska faktycznie zadecyduje o tym, kiedy wybierzemy prezydenta.
Rzecznik prasowa wojewody śląskiego Marta Malik potwierdziła wpłynięcie prośby o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Kiedy i czy zapadnie decyzja o przekazaniu wniosku do Rady Ministrów nie wiadomo. Wojewoda ma zamiar najpierw przeprowadzić konsultacje z premierem przebywającym na południu kraju.
Tusk pytany o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, odpowiedział: - Ja znam ten problem konstytucyjny. Będę bardzo ostrożnie podejmował decyzję. Zrobimy wszystko, co można zrobić, nie ogłaszając stanu klęski żywiołowej. Jeśli jednak okaże się, że jest to niezbędne, by ratować ludzki dobytek, to nie będę się wahał. Na razie takiej konieczności nie widzę - podkreślił premier.
Konstytucja w tej sprawie jest jasna
Prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista, w rozmowie z TVN24 stwierdził jednoznacznie, że wybory nie będą mogły się odbyć 20 czerwca, jeśli teraz zostanie ogłoszony stan wyjątkowy. Konstytucja nie pozostawia w tym miejscu wątpliwości i nieistotne jest to, że stan klęski żywiołowej zostanie ogłoszony na małym obszarze.
Państwowa Komisja Wyborcza odmawia szczegółowego komentarza w tej sprawie. Wskazuje jednak, że konstytucja jasno rozstrzyga taką sytuację i PKW nie ma w tej kwestii wątpliwości.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24