Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski twierdzi, że nasz kraj stać na wystrzelenie własnego satelity. - Musimy się jeszcze tego poduczyć, ale stać nas na to - powiedział Sikorski w "Faktach po Faktach". Dodał, że Polska ma zarezerwowane dwa miejsca na orbicie.
Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" chwalił amerykanów za "rozmach" dotyczący wysłania na Marsa sondy "Curiosity". - Amerykanie mają taką wizję jak przystało na supermocarstwo - powiedział w TVN24 Sikorski. Pytany o to, czy Polska mogłaby wystrzelić własnego satelitę, minister spraw zagranicznych powiedział, że jest to możliwe. - Ja osobości uważam, że stać nas na wystrzelenie polskiego satelity do celów telekomunikacyjnych i obronnych - mówił Sikorski.
"Stać nas na to"
Dodał, że jest miejsce na polskiego satelitę. - Mamy dwa zarezerwowane miejsca na orbicie. To jest wydatek rzędu kilkuset milionów złotych, stać by nas było - podkreślił Sikorski.
Pytany o termin realizacji tego pomysłu przypomnia, że nasz kraj przystąpił do Europejskie Agencji Kosmicznej i dzięki temu realizacja takiego projektu nie jest odległa. - Wejście do Europejskiej Agencji Kosmicznej niewątpliwie to przyspiesza, bo 80 proc. składki wróci do nas w postaci zleceń dla naszych specjalistów - powiedział Sikorski.
Misja "Curiosity"
Po trwającym 36 tygodni locie z Ziemi na Marsa i pokonaniu 567 milionów kilometrów amerykańska sonda weszła w marsjańską atmosferę i dziś nad ranem czasu polskiego wylądowała na Czerwonej Planecie.
Sygnały potwierdzające udane lądowanie dotarły do centrum kontroli lotu o 7:31 polskiego czasu. Na pokładzie sondy znajdował się łazik, który będzie eksplorował powierzchnię Czerwonej Planety przez 98 tygodni. Jego zadaniem będzie m.in zbadanie budowy geologicznej Marsa, promieniowania docierającego do powierzchni planety (np. promieniowanie kosmiczne), monitorowanie klimatu Marsa, a także sprawdzenie czy na Czerwonej Planecie występowały kiedyś warunki sprzyjające życiu. W spektrometrach sondy zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.
Autor: km/ ola / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC 0