Część opozycji chce reasumpcji głosowania w sprawie Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. CIS prezentuje swoją wersję

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Część opozycji chce reasumpcji głosowania w sprawie Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii
Część opozycji chce reasumpcji głosowania w sprawie Polskiego Instytutu Rodziny i DemografiiTVN24
wideo 2/4
Część opozycji chce reasumpcji głosowania w sprawie Polskiego Instytutu Rodziny i DemografiiTVN24

Koalicja Polska-PSL zapowiada złożenie wniosku o reasumpcję czwartkowego głosowania w Sejmie w sprawie powołania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu opowiedziało się 204 posłów, przeciw było 205. Zabrakło zatem dwóch głosów, by kontrowersyjny projekt upadł. Tymczasem dwie posłanki opozycji - Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej i Bożena Żelazowska z KP-PSL - twierdzą, że sejmowy system nie uwzględnił ich głosów. W piątek po południu Centrum Informacyjne Sejmu wydało komunikat, w którym przedstawiło swoją wersję wydarzeń. Ilustruje ją nagraniami wideo.

Sejm głosował w czwartek nad wnioskami (KO, Lewicy i Polski 2050) o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu autorstwa posłów PiS w sprawie powołania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Do odrzucenia krytykowanego przez opozycję pomysłu zabrakło jednego głosu. Za odrzuceniem głosowało 204 posłów, przeciw było 205. Nie głosowało - według wyników opublikowanych przez Sejm - 27 posłów. Od głosu wstrzymało się 24 posłów, w tym 19 z PiS. Podczas głosowania nieobecnych było między innymi siedmioro posłów KO: Magdalena Filiks, Kinga Gajewska, Riad Haidar, Maciej Lasek, Aleksander Miszalski, Sławomir Piechota oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska. Głosu nie oddała też Iwona Hartwich (KO), która poinformowała później o awarii systemu do głosowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

ZOBACZ WYNIKI INDYWIDUALNE GŁOSOWANIA >>>

Głosowanie nr 21 na 43. posiedzeniu Sejmu (z 2 grudnia)sejm.gov.pl

Koalicja Polska-PSL zapowiada wniosek o reasumpcję głosowania

Reporterka TVN24 Maja Wójcikowska relacjonowała w piątek z Sejmu, że dwie posłanki - Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej i Bożena Żelazowska z Koalicji Polskiej-PSL, które zostały uznane za niebiorące udziału w głosowaniu, powiedziały rano, że cały czas siedziały w poselskich fotelach i głosowały we wszystkich innych poprzednich głosowaniach i w tym również nic się nie zmieniło.

Jak mówiła Wójcikowska, posłanka Hartwich od razu po tym, jak zobaczyła wynik głosowania, złożyła wniosek do marszałek Sejmu, twierdząc, że było inaczej, niż wskazują oficjalne wyniki. Natomiast posłanka Żelazowska zapowiedziała złożenie wniosku o reasumpcję. Zbierane są pod nim podpisy. Wniosek ma być złożony na kontynuacji posiedzenia Sejmu, która będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer pytana o czwartkowe głosowania, mówiła, że jest "poczucie pecha". Zauważyła, że cześć posłów KO przebywa na kwarantannie. Dodała, że marszałek Sejmu powinna rozważyć reasumpcję głosowania. - Zawiodły maszynki u jednej posłanki PSL i u jednej posłanki od nas z Koalicji Obywatelskiej, a akurat PiS-owi się połamała większość - mówiła. 

Z informacji PAP wynika, że nieobecności wszystkich siedmiorga posłów Koalicji były usprawiedliwione. Większość z nich przebywa na zwolnieniach lekarskich. Tak jest w przypadku Riada Haidara, Macieja Laska, Aleksandra Miszalskiego, Sławomira Piechoty oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Magdalena Filiks ma z kolei córkę w szpitalu, a Kinga Gajewska nie zdążyła wrócić na głosowania z wyjazdu służbowego za granicą.

Lubnauer o wniosku o głosowanie zdalne

Koalicja Obywatelska zwróciła się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by dopuściła do głosowania zdalnego chociażby te osoby, które przebywają na kwarantannie z powodu pandemii. - Wnioskowaliśmy o zdalne głosowania w przypadkach covidowych. Nie jesteśmy zwolennikami zdalnego Sejmu, gdzie wypowiedzi są zdalne, w którym nie ma prawdziwej debaty, w której ministrowie nie pojawiają się na komisjach, tylko siedzą gdzieś w swoich gabinetach i pokazują się zdalnie. To nie jest prawdziwy Sejm, natomiast głosowanie osób, które są na izolacji, w sposób zdalny, powinno być możliwe - mówiła.

Jak oceniła, jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ osoby przebywające na kwarantannie nie mają prawa opuścić swego domu, by przyjść do pracy w Sejmie. Według wiceprzewodniczącej klubu KO rozmowy w tej sprawie prawdopodobnie będą się jeszcze toczyć. - Wiem, że bardzo otwarcie o tym mówił na Konwencie Seniorów między innymi szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski - zaznaczyła Lubnauer.

Koalicja Obywatelska, podobnie jak Koalicja Polska-PSL, rozważa złożenie wniosku o reasumpcję głosowania w sprawie odrzucenia projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii.

- Będziemy rozmawiać na ten temat na kolegium klubu - powiedziała Lubnauer. W jej ocenie problem wadliwych "maszynek do głosowania" jest szerszy i nie dotyczy tylko dwóch posłanek. - Nie ulega żadnym wątpliwościom, że sytuacja, w której nie jesteśmy pewni za każdym razem, czy maszynka zadziała, czy nie, jest chorą sytuacją - oceniła posłanka KO.

CIS przedstawia swoja wersję wydarzeń i publikuje nagrania

W związku z tą sprawą szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka opublikował w piątek po południu wpis na Twitterze, w którym napisał, że "wobec licznych komentarzy, podjęto decyzję o weryfikacji materiałów wideo z głosowania podczas I czytania ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii".

"Decyzją Marszałek Sejmu publikujemy nagrania, by opinia publiczna mogła poznać stan faktyczny" - dodał.

We wpisie Grzegrzółka zamieścił link do strony sejmowej, na której dostępny jest komunikat i cztery nagrania wideo.

"W nawiązaniu do oświadczeń dwójki posłanek ws. głosowania podczas I czytania ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii (pkt 6 porządku dziennego; czwartek, 2 grudnia, godz. 14:26), Centrum Informacyjne Sejmu informuje, że na wniosek Marszałek Sejmu materiały wideo z Sali Posiedzeń zostały poddane weryfikacji. Analiza nagrań z kamer rejestrujących przebieg obrad, jak również sprawdzenie logów posłów z systemu do głosowania, jednoznacznie potwierdza, że posłanka Bożena Żelazowska oraz posłanka Iwona Hartwich, chociaż były obecne w sali posiedzeń, nie wzięły udziału w głosowaniu. Z racji tego, że sprawa jest szeroko komentowana w środkach masowego przekazu, marszałek Sejmu zdecydowała o publikacji wskazanych materiałów wideo, tak by opinia publiczna miała szansę zapoznać się ze stanem faktycznym" - przekazało CIS.

Na dołączonych do komunikatu nagraniach z sali obrad widać, że posłanki siedzą na swoich miejscach na sali plenarnej. Materiały wideo nie są datowane dziennie ani godzinowo. Wśród udostępnionych wideo są również nagrania z momentu głosowania, na których słychać i widać marszałek Sejmu przeprowadzającą to głosowanie.

Autorka/Autor:akw,js, akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium