W całej Polsce odprawiane są msze, organizowane koncerty i seminaria. Biskupi przypominają nauki papieskie w kontekście zbliżających się wyborów. Zbierane są pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży,
Biskupi przypominają wiernym o udziale w wyborach Z okazji Dnia Papieskiego w sanktuarium w Łagiewnikach mszę św. odprawił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Kardynał przywołał dzisiejszy list biskupów, w którym hierarchowie napisali m.in., że powinno się brać pod uwagę prawość moralną kandydatów, ich kompetencję w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną. - Wybór takiego kandydata daje nadzieję, że za przykładem naszego wielkiego rodaka papieża Jana Pawła II także on będzie służył i stawał w obronie godności każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, niezależnie od jego przekonań, statusu społecznego i sytuacji materialnej, niepełnosprawności czy stanu zdrowia - powiedział w homilii kard. Dziwisz.
Pieniądze na stypendia Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbywają się pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka". Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Głównym elementem dnia jest zbiórka pieniędzy, z których później fundowane są stypendia dla szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży z zaniedbanych terenów wiejskich. Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej.
Kwestę na stypendia dla najbiedniejszych przeprowadza ponad 100 tys. wolontariuszy: ministranci, harcerze, młodzież i dorosłych. Dotąd programem stypendialnym objętych jest około 1750 młodych osób.
Ciągle trzeba podejmować zadanie obrony godności człowieka - Ciągle trzeba podejmować wciąż ważne zadanie obrony godności człowieka - powiedział dziś nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Arcybiskup inaugurował w warszawskiej bazylice św. Krzyża, obchody VII Dnia Papieskiego. - Przypominamy sobie wzór postępowania jaki zaszczepił nam Jan Paweł II. Postawę pokornej służby wobec człowieka - mówił abp Kowalczyk. Dodał, że Jan Paweł II przywracał poczucie godności człowieka. - Ukazywał bezcenną wartość naszej narodowej, głęboko chrześcijańskiej kultury, otwartej na ubogacający wszystkich dialog z innymi narodami Europy i świata - powiedział dziś nuncjusz. Nuncjusz zwrócił się z apelem o to, by od Jana Pawła II uczyli się jak troszczyć się o własną godność ludzką, jak bronić godności każdego człowieka, jak budować cywilizację miłości.
W rocznicę dnia, gdy Karol Wojtyła stał się Janem Pawłem II W wielu miejscowościach odbywają się uroczyste koncerty, msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Oficjalna inauguracja planowana jest mszą świętą w warszawskiej bazylice Św. Krzyża. O godz. 16. na placu Zamkowym odbędzie się uroczysty koncert, na którym wystąpią m. in. Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak i Adam Nowak, lider zespołu "Raz, Dwa, Trzy". Ponadto w ramach obchodów Dnia Papieskiego organizowane są liczne wystawy fotografii, znaczków pocztowych, książek o Janie Pawle II. Odbędą się również przeglądy filmów, przedstawienia teatralne według poezji i prozy Ojca Świętego.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24