- Polska jest zdeterminowana, aby przełamać wszystko co złe we wzajemnych kontaktach z Izraelem – stwierdził na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela Szimonem Peresem. - Chcemy dalej rozwijać współpracę – odpowiadał Peres.
- Chcemy jak najlepszych stosunków z Izraelem, chcemy przekreślić te sprawy, które w historii były złe - powiedział Lech Kaczyński. Polski prezydent przyznał też, że w Polsce występowało zjawisko antysemityzmu, ale - jak zaznaczył - "nie był to antysemityzm, który miał cokolwiek wspólnego z ludobójstwem". - Nie było tego rodzaju tendencji w naszym kraju ani przez sekundę - oświadczył.
- Zdarzały się akty, które bym określił jako akty kryminalne i przestępcze, mordy. Ja tego nie neguję absolutnie, natomiast żadne władze Rzeczpospolitej nie prowadziły wobec naszych żydowskich współobywateli, a także osób narodowości żydowskiej, które nie były obywatelami Polski, jakichkolwiek działań, które miałyby prowadzić do utraty życia – przekonywał Lech Kaczyński.
"Wierzę, że Polska i Izrael są sobie bliskie politycznie"
Prezydent wspomniał też o bohaterstwie powstańców z getta. - Powstanie w warszawskim getcie to dowód na to, jak ludzie zdeterminowani w obronie godności i honoru potrafią przeciwstawiać się okrutnej, totalitarnej, nazistowskiej władzy - mówił. We wtorek obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystych obchodach 65. rocznicy wybuchu powstania w Warszawskim Getcie.
- Wierzę, że Polska i Izrael są sobie bliskie politycznie. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę we wszystkich dziedzinach - odpowiedział prezydent Izraela Szimon Peres. Podkreślił, że przeszłości zmienić nie można, należy natomiast ciągle o niej pamiętać. - Musimy zmienić smutek na nadzieję na przyszłość dla waszego i naszego narodu - mówił Peres.
"Polska chce pokoju na Bliskim Wschodzie"
Tematem rozmów polskiego prezydenta z izraelskim były też: sytuacja na Bliskim Wschodzie, ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego oraz relacje Unia Europejska-Rosja. Lech Kaczyński zapewnił, że "Polska wspiera oczywiste roszczenia narodu żydowskiego do życia w pokoju i spokoju". Podkreślił, że Polska wyraziła poparcie dla Izraela "w skali europejskiej", opowiedziała się też jednoznacznie przeciwko terroryzmowi i polityce prowadzonej przez Iran wobec Izraela. - Polska chce pokoju na Bliskim Wschodzie, ponieważ istnieją historyczne związki z państwem Izrael, ponieważ pokój jest potrzebny światu ze względu na ogólną stabilizację - zaznaczył.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24