Michał i Gwidon w jednej parze tańczyli Poloneza Równości. Zobacz nagranie z wyjątkowej studniówki

Polska

Uczniowie społecznego liceum ogólnokształcącego "Bednarska" zatańczyli Poloneza Równościpolonezrownosci.pl
wideo 2/5

Tradycyjna studniówka, tradycyjny polonez i potem Polonez Równości. W tym drugim tańczą chłopcy z chłopcami, dziewczyny z dziewczynami - tylko jednopłciowe pary. "Chodzi o to, żeby okazać wsparcie dla osób homoseksualnych, które wciąż są zmuszane do ukrywania się ze swoją miłością" - mówią uczniowie warszawskiego społecznego liceum "Bednarska".

Polonez Równości nie był tańcem, w którym wzięli udział tylko homoseksualni uczniowie. Choć wszystkie 15 par było jednopłciowych. Chodziło o udzielenie wsparcia młodym gejom i lesbijkom.

Polonez Równości wsparciem dla uczniów LGBT+

- Chcieliśmy dać im wsparcie, pokazać, że jesteśmy z nimi. Nasza szkoła uczy otwartości i szacunku do drugiej osoby. Co roku w polonezie tańczą pary tej samej płci i nie ma z tym problemu. Ale wiemy, że w wielu szkołach to jest niemożliwe. Chcielibyśmy, aby to się w końcu zmieniło - mówi Agata Sacharuk, uczennica liceum, która tańczyła Poloneza Równości z koleżanką Mają.

Najpierw wszyscy uczniowie zatańczyli tradycyjnego poloneza. Po nim dyrektorka szkoły Wanda Łuczak powiedziała, że teraz pora na Poloneza Równości. Pomysł zorganizowania Poloneza Równości wyszedł od uczniów, którzy w maju będą pisać maturę.

"Marzyłem, by iść na studniówkę z chłopakiem"

- Młodzież LGBT+ doświadcza dyskryminacji ponad pięć razy częściej, niż młodzież heteronormatywna - powiedziała nam Julia Maciocha, prezeska Fundacji "Wolontariat Równości", która wspierała organizację Poloneza Równości.

Jak wynika z badania "Sytuacja społeczna osób LGBT+. Raport za lata 2015–2016" szkoła jest miejscem, w której młodzież LGBT+ często doświadcza przemocy werbalnej - ok. 13 proc. i fizycznej - ok. 22 proc.

Wciąż parom tej samej płci odmawia się wspólnego tańczenia poloneza.

"Dla mnie myśl o studniówce była koszmarem i ostatecznie z uczestnictwa w niej zrezygnowałem, bo nie wyobrażałem sobie ani pójść na nią z chłopakiem, jak tym bardziej być zmuszonym do tańca z kimś innym, dla "świętego spokoju". Miło jest pomyśleć, że kolejnemu pokoleniu jest już trochę łatwiej, a za dwa pokolenia może problem w ogóle przestanie istnieć?" - czytamy w jednym z komentarzy w mediach społecznościowych.

Nastoletnie ofiary homofobii w Polsce

Aż 70 proc. polskich nastolatków LGBT+ ma myśli samobójcze. Zdarza się, że myśli przechodzą w czyn. 14-letni Dominik z Bieżunia odebrał sobie życie w 2015 roku. W szkole nazywany był "pedziem". Podobna sytuacja spotkała 14-letniego Kacpra z Gorczyna w 2017 roku. Chłopiec był prześladowany ze względu na orientację seksualną i sposób ubierania się. Także popełnił samobójstwo.

Akcję zorganizowania Poloneza Równości wsparły Stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza", Fundacja "Wolontariat Równości" oraz Ben and Jerry’s.

Polonez równości komentowany na Twitterze

Akcja "Polonez Równości" jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Gratulacje całemu liceum "Bednarska" złożył na Twitterze Kamil Dąbrowa - rzecznik prasowy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Na tweeta odpowiedział Patryk Jaki. "Mówiłem, że zrobią z Warszawy miasto ideologii" - napisał wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kamil-dabrowa-rzecznik-prezydenta-warszawy-w-konkursie-wygral-z-czterema-kontrkandydatami-znika-ze-szkla-kontaktowego

ZOBACZ TEZ > Przemoc, próby samobójcze, samookaleczenia. Wstrząsające dane o polskich nastolatkach

Polonez Równości to wspólna akcja Stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza", Fundacji "Parada Równości" oraz Ben and Jerry’sMichał Murawski

Autor: mbl//mro / Źródło: polonezrownosci.pl, Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Michał Murawski