W 2011 roku przeciętny policjant spędził na zwolnieniu lekarskim 23 dni - wynika z danych przekazanych portalowi tvn24.pl przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To o 9 dni więcej niż przeciętny ubezpieczony w ZUS.
MSW przedstawiło dane dotyczące liczby udzielonych zwolnień lekarskich w policji za lata 2010 i 2011. Wynika z nich, że polski policjant spędził na zwolnieniu lekarskim 23 dni, czyli o jeden dzień krócej niż w roku poprzednim.
Dla porównania przeciętny ubezpieczony w ZUS korzystał z urlopu przez 14 dni, czyli o 9 dni mniej niż policjant. Taki wskaźnik wśród ubezpieczonych w ZUS utrzymał się zarówno w 2010 jak i 2011 roku.
MSW informuje także, że w 2011 roku miesięcznie łączna liczna dni, na które udzielono zwolnień lekarskich w policji wynosiła ok. 183 tys. dni. Rok wcześniej ten wskaźnik wynosił ok. 192 tys. dni.
Zwolnienia lekarskie mundurowych
O zwolnieniach lekarskich policjantów zrobiło się głośno przy propozycji projektu ustawy obniżającego zasiłki chorobowe mundurowych. Przedstawiciele tych grup zawodowych w obronie przywilejów pikietowali we wtorek przed Sejmem.
Obecnie "mundurowym" przysługuje zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, zawodowi strażacy, pogranicznicy, więziennicy, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni.
Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. W myśl projektu środki pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Według rządu zasiłki chorobowe funkcjonariuszy na poziomie 100 proc. wynagrodzenia to sztywny i nieuzasadniony przywilej, który często prowadzi do nadużywania zwolnień lekarskich, stąd propozycja obniżenia ich. Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.
Autor: pk/jk / Źródło: tvn24.pl