Policjanci płacą dobrowolne, ale obowiązkowe ubezpieczenie

Źródło:
tvn24.pl
Kolizja z radiowozem co godzinę
Kolizja z radiowozem co godzinę
TVN24 Łódź
Kolizja z radiowozem co godzinęTVN24 Łódź

Policjanci w całym kraju są zmuszani przez przełożonych, by z własnej kieszeni płacić za ubezpieczenie pokrywające koszty wypadków i stłuczek radiowozów – wynika z informacji tvn24.pl. – Zasada, o której kandydatom do służby nie powiedzą, jest prosta: nie płacisz, to szlifujesz bruk w pieszym patrolu – mówi nam jeden z funkcjonariuszy.

Policyjna flota to około 22 tysięcy pojazdów. A te ulegają różnym stłuczkom i wypadkom. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli do szkody dochodzi średnio niemal co godzinę, a blisko połowa jest spowodowana przez funkcjonariusza.

- Niewiele osób wie, że ten koszt jest przerzucany na policjantów. Musimy sami wykupić swoje ubezpieczenie – mówi nam oficer służący na Dolnym Śląsku.

Dobrowolne, obowiązkowe ubezpieczenie

Na poparcie swoich słów przekazał dziennikarzom tvn24.pl dokument - jawny – który w 2021 roku podpisał komendant miejski policji we Wrocławiu. Najważniejszy fragment decyzji „w sprawie zasad eksploatacji i nadzoru nad sprzętem transportowym” ujęty jest w punkcie 1. 

"Sprzęt może zostać powierzony do prowadzenia policjantom/pracownikom cywilnym, którzy wykażą się co najmniej dwuletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów (…) i posiadają opłacone dobrowolne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej”

Decyzja komendanta miejskiego policji we Wrocławiu o obowiązku ubezpieczenia dla policjantów
Decyzja o obowiązkowym ubezpieczeniu dla policjantówDecyzja komendanta miejskiego policji we Wrocławiu o obowiązku ubezpieczenia dla policjantów tvn24.pl

- Czyli dobrowolne ubezpieczenie jest obowiązkowym ubezpieczeniem – komentuje nasz rozmówca.

Ten sam dokument pokazuje, dlaczego tak często dochodzi do kolizji i wypadków z udziałem radiowozów: komendanci nie wymagają przejścia specjalnych szkoleń by jeździć pojazdami "uprzywilejowanymi". Nie wymagają, ponieważ policja oszczędza na doszkalaniu swoich funkcjonariuszy, na co już w 2018 roku zwrócili uwagę kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli.

Szybkie pieniądze

Ubezpieczenie – kosztujące od około 30 do nawet ponad 40 złotych miesięcznie – przejmuje za policjantów koszt napraw. Zgodnie z przepisami policjanta-sprawcę, który nie jest ubezpieczony, przełożeni mogą obciążyć do wysokości trzech pensji, co dziś w praktyce oznacza od 15 do 18 tysięcy.

Nie można mu jednak całej pensji zająć, windykacja trwa więc w nieskończoność, a naprawy się przecież same nie zrobią. W nowych radiowozach stłuczona lampa oznacza wymianę całych modułów i kwotę daleko ponad 15 tysięcy

Według niego przełożeni dlatego tak naciskają na ubezpieczanie się funkcjonariuszy: pieniądze z ubezpieczenia wpływają niemal natychmiast, radiowóz szybko wraca do służby.

Milczenie policji

Pytania o „dobrowolne, obowiązkowe ubezpieczenie” dziennikarz tvn24.pl przesłał do pionu prasowego komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu 30 lipca. W trzy dni później, zamiast odpowiedzi, przyszedł sms: „jutro zostanie wysłana odpowiedź w tej sprawie”.

Dzień później, czyli 3 sierpnia kolejny: „Niestety, nie uda nam się dziś udzielić odpowiedzi na zadane pytania, bardzo proszę o cierpliwość jak tylko będzie to możliwe odpowiemy”.

Do chwili publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy jednak żadnych wyjaśnień.

Zapytaliśmy także Komendę Główną Policji, czy wymóg kupowania ubezpieczenia dotyczy całego kraju i dlaczego policja nie wzięła tego ciężaru finansowego na siebie. Dostaliśmy od rzecznika Mariusza Ciarki jednozdaniową odpowiedź: Komenda Główna nie wydała żadnych wytycznych dotyczących ubezpieczenia OC funkcjonariuszy.

Walka z MSWiA

Jednak fakt, że w takiej samej sytuacji mogą być policjanci w innych częściach kraju potwierdza tvn24.pl wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego młodszy inspektor Andrzej Szary: – Jako związek próbujemy z taką patologiczną sytuacją walczyć. Nasze apele do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozostają bez żadnych odpowiedzi. Nie składamy jednak broni - mówi.

Andrzej SzaryTVN24

Odmowa zapłacenia "dobrowolnego" ubezpieczenia oznacza poważne konsekwencje dla funkcjonariuszy. Redakcja tvn24.pl posiada kopię dokumentacji jednego z funkcjonariuszy, który odmówił zapłacenia ”dobrowolnego” ubezpieczenia. Został przeniesiony ze swojej jednostki, w której służył bez żadnych wpadek dyscyplinarnych do innej i skierowany do patrolu pieszego.

- Większość z nas dla świętego spokoju się godzi. Koledzy nie rozumieją, że to objaw tej samej choroby która niedawno pozwoliła komendantowi miejskiemu policji w Bydgoszczy podpisać rozkaz, by policjanci oddali czajniki do parzenia wody na herbatę i kawę. Cały kraj się śmiał z mojej firmy. My policjanci też, ale przez łzy: bo my wiemy, że wszystkie czajniki zostały kupione przez nas samych – mówi nasz rozmówca.

Sprawa dla Biura Spraw Wewnętrznych?

Policjanci z różnych części kraju informują też związkowców i Biuro Spraw Wewnętrznych o jeszcze jednym problemie związanym z „obowiązkowymi-dobrowolnymi ubezpieczeniami”.

- Mamy sygnały od swoich członków, że może dochodzić do nadużyć finansowych. Kolega przeciął jedną oponę a faktura opiewała na wymianę czterech opon – mówi nam związkowiec z południa kraju.

Inny opowiada podobną historię: - Policjant zarysował zderzak a z faktury wynikało, że zmieniono też lampy i czujniki parkowania.

Zgodnie z przyjętą praktyką policjanci upoważniają kolegów z logistyki do kontaktów z ubezpieczycielem. Co do zasady nie widzą więc żadnych dokumentów.

- Sygnałów, że mogą być zawyżane koszty, jest tyle, że powinno to zbadać Biuro Spraw Wewnętrznych – mówi funkcjonariusz komendy głównej policji.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja Mazowiecka

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl