Podręcznik do HIT już budzi emocje. "Stek bzdur pisany na polityczne zamówienie"

Źródło:
TVN24
Dyrektor Liceum imienia Śniadeckiego w Warszawie o podręczniku do HiT
Dyrektor Liceum imienia Śniadeckiego w Warszawie o podręczniku do HiTTVN24
wideo 2/8
Dyrektor Liceum imienia Śniadeckiego w Warszawie o podręczniku do HiTTVN24

Goście programu #BezKitu dyskutowali o nowym przedmiocie w szkołach - historii i teraźniejszości. Dedykowana mu książka profesora Wojciecha Roszkowskiego budzi wiele kontrowersji. - Wiedzę o społeczeństwie, czyli przedmiot, którego w tym momencie bardzo potrzebujemy, zastąpiono stekiem bzdur, które są pisane na polityczne zamówienie - ocenił poseł Lewicy Maciej Kopiec. Student i aktywista oświatowy Dominik Kuc pokazał zdjęcia pokazane w podręczniku, które według niego mają być dowodem na to, że książka nie "kształtuje myślenia". - Za pomocą historii, nauki humanistycznej, najłatwiej jest niestety manipulować - zwracał uwagę. Swoimi uwagami dzielili się także dyrektor stołecznego liceum Marcin Konrad Jaroszewski, uczennica Julia Pyzińska i Martyna Staszewska z Partii Republikańskiej.

1 września do szkół ponadpodstawowych ma wejść nowy przedmiot - historia i teraźniejszość (HiT). Docelowo nauczany będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. Nowy podręcznik do tego przedmiotu to książka autorstwa historyka profesora Wojciecha Roszkowskiego, która ukazała się nakładem specjalizującego się w tematyce religijnej i historycznej wydawnictwa Biały Kruk.

Książka do HiT to "kobyła, która zamęczy dzieciaki". "To nie podręcznik, to esej" Minister Czarnek chwali podręcznik do HiT i przypomina zbrodnie na żołnierzach wyklętych Komisja ds. pedofilii krytycznie o cytacie w podręczniku do HiT

Podręcznik do HiTTVN24
Fragmenty podręcznika do HiT
Fragmenty podręcznika do HiTTVN24

W programie Radomira Wita #BezKitu - dostępnym tylko w TVN24 GO - goście i zaproszeni eksperci oraz uczniowie komentowali treść tego podręcznika.

"Czekamy na podręczniki, które przygotowują inne wydawnictwa"

O to, czy w jego szkole nauczyciele będą korzystać z tego konkretnego podręcznika do HiT, pytany był Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor Liceum imienia Śniadeckiego w Warszawie. - Nie, z tej akurat nie. W tej chwili nie mamy jeszcze wybranego podręcznika do nowego przedmiotu. Nauczyciele się zastanawiają, czekamy na podręczniki, które przygotowują inne wydawnictwa - odpowiedział.

- Przypomnę, że nauczyciel nie ma obowiązku korzystania z konkretnego podręcznika przy realizacji programu nauczania, tak że być może moi nauczyciele zdecydują się na używanie innych materiałów. A ponieważ rzecz dotyczy historii i teraźniejszości, to w związku z tym, zwłaszcza w tej części "teraźniejszość", wybór materiałów jest ogromny - mówił. Podkreślił, że " z tej książki na pewno nie" zamierza korzystać.

Marcin Konrad JaroszewskiTVN24

CAŁOŚĆ PROGRAMU #BEZKITU W TVN24 GO

"Stek bzdur pisany na polityczne zamówienie"

Niektóre z cytatów z podręcznika komentował poseł Lewicy Maciej Kopiec. - To jest dramat z tego względu, że zastąpiono wiedzę o społeczeństwie, czyli coś, czego w tym momencie bardzo potrzebujemy: naukę o nowoczesnym patriotyzmie, patriotyzmie gospodarczym, naukę o kapitale społecznego zaufania, wiedzę o tym, jak funkcjonuje społeczeństwo demokratyczne, obywatelskie i jakie prawa mają obywatele, czego mogą żądać od rządzących, w jaki sposób są rozprowadzane ich pieniądze, które są pieniędzmi publicznymi - wymieniał.

- To wszystko zostało zastąpione stekiem bzdur, które są pisane na polityczne zamówienie. Nauczyciele nie będą korzystali z tego podręcznika w myśl bardzo prostej zasady: daliśmy radę w komunie, teraz też sobie poradzimy - skwitował.

Maciej KopiecTVN24

"Element indoktrynacji ze strony obecnej władzy"

Do treści podręcznika odniósł się także Dominik Kuc, student ekonomii i aktywista oświatowy.

- Książka do przedmiotu historia i teraźniejszość jest elementem indoktrynacji ze strony obecnej władzy. Przed programem wydrukowałem kilka stron ze zdjęciami. Mamy więc pierwsze wolne wybory, które jednak reklamuje zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego z wyborów w 2019 roku. Mamy Lecha Kaczyńskiego jako głównego działacza opozycji w czasach komunizmu. Mamy także kolejne wybory, 2020 rok i prezydent Andrzej Duda - opisywał.

Zdjęcia pokazane w podręczniku do HiTTVN24

- Ja nie mam wątpliwości, że ten podręcznik po to powstał. Tam nie ma też żadnych zadań, które powinny kształtować myślenie, bo za pomocą historii, nauki humanistycznej, najłatwiej jest niestety manipulować, a uczniowie i uczennice powinni rozwijać kreatywne myślenie - mówił.

Dominik KucTVN24

"Podręczniki szkolne powinny zawierać światopoglądowy pluralizm"

Swoimi spostrzeżeniami o podręczniku do HiT podzieliła się również uczennica Julia Pyzińska. - Ten podręcznik to jest naprawdę kit, a nie hit, niestety. Mnie to bardzo boli, zawsze uważałam, że edukacja to jest taki temat, który powinien być zawsze ponad podziałami, ponad partyjnymi kłótniami. A jednak zauważam z czasem, że partia rządząca próbuje gdzieś tam wcisnąć swój pogląd - przyznała.

- Trzeba zauważyć, że książki, podręczniki szkolne powinny zawierać światopoglądowy pluralizm, a nie przedstawiać tylko jedną "słuszną" wizję - dodała.

Julia PyzińskaTVN24

"Puralizm powinien być utrzymany, szczególnie w takim przedmiocie"

Głos w dyskusji zabrała także Martyna Staszewska, związana z Partią Republikańską. - Osobiście nie zaglądałam do tej książki, jestem już trochę takim dinozaurem, który jeszcze pamięta czasy gimnazjum. Mogę wydać tylko opinię, że zastępuje, jak mówił pan poseł, wiedzę o społeczeństwie. Nie wiem, czy to kwestia nauczyciela czy programu, ale ja i wielu moich znajomych nie wynieśliśmy nic z wiedzy o społeczeństwie, chociaż byliśmy na rozszerzeniu Geo-WoS - powiedziała.

Odnosząc się do przedstawionych przez Dominika Kuca zdjęć, Staszewska przyznała, że "faktycznie, powinien być utrzymany pluralizm, szczególnie w takim przedmiocie". - Nauczyciel nie ma obowiązku korzystania z jakiejkolwiek książki - przypomniała.

Martyna Staszewska i Karolina KwiecińskaTVN24

Do części jej wypowiedzi odniósł się poseł Maciej Kopiec. - Ryszard Terlecki, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, powiedział jasno, że ten podręcznik i ten przedmiot będzie wychowywał ludzi po to, żeby głosowali na Prawo i Sprawiedliwość. To jest podręcznik, który nie zachęca do myślenia, który nie zachęca do tego, żeby z historii wyciągnąć wnioski, żeby nie popełniać błędów, które popełnione zostały w historii - oświadczył. - To jest podręcznik, który mówi, jak należy myśleć, on przygotowuje ludzi do przekazywania narracji partyjnej - dodał.

Autorka/Autor:ads, akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP