Firmy telekomunikacyjne zrezygnują z prowizji, telewizje połączą siły, a Polacy od bladego świtu będą wrzucać złotówki do puszek wolontariuszy - to scenariusz na najbliższą niedzielę, dzień XVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ale nie wszystkim nastrój dobroczynności się udziela - fiskus od każdego sms-a wysłanego na WOŚP pobierze 22% VAT-u - pisze "Dziennik".
- Dlaczego moje miłosierdzie jest opodatkowane? - dziwi się cytowany przez "Dziennik" Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha. Państwo nie chce zrezygnować z podatku od wysyłanych na rzecz WOŚP smsów. Gazeta pomysł fiskusa nazywa "podatkowym haraczem".
Do każdych 10 zł, które wpłacimy za pomocą telefonu komórkowego, ministerstwo finansów doda 2,2 zł. Dlaczego? Bo traktuje darowiznę przekazaną za pośrednictwem SMS-a jak usługę telekomunikacyjną. - To złoty interes. W zeszłym roku wpływy z orkiestrowych SMS-ów sięgnęły miliona złotych. W tym roku będzie podobnie - oburza się "Dziennik".
- Robimy wszystko, aby jak najwięcej pieniędzy przekazywanych na szczytny cel trafiło do potrzebujących. Na fiskusa nie mamy jednak żadnego wpływu - załamuje ręce Wojciech Jabczyński, szef biura prasowego Grupy TP, do której należy Orange.
Ministerstwo finansów: Nie możemy łamać prawa unijnego W gazecie czytamy, że ministerstwo broni zawzięcie swojego stanowiska. - Nie ma możliwości zwolnienia SMS-owej darowizny z podatku. Byłoby to niezgodne z prawem unijnym - przekonuje Jakub Lutyk, rzecznik resortu. I radzi: Jeśli ktoś nie chce płacić VAT, zamiast przekazywać pieniądze SMS-em, niech skorzysta z usług banku (usługi finansowe są zwolnione z podatku) albo wrzuci datki do puszki.
Eksperci pytani przez "Dziennik" nie zgadzają się z taką interpretacją. - Przesłanie SMS-a charytatywnego nie jest usługą telekomunikacyjną, lecz finansową. Operator telefonii komórkowej pełni tu funkcję podobną do banku - tłumaczy cytowany przez gazetę Paweł Fałkowski, menedżer ds. VAT z firmy doradczej KPMG. Jego opinię potwierdza Cezary Przygodzki z Ernst & Young. Ich zdaniem, by zmienić dotychczasową praktykę wystarczy znowelizować ustawę o VAT.
Źródło: "Dziennik", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24