Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, do Sejmu dostałyby się trzy partie z PO na czele. W najnowszym sondażu ankieterzy SMG/KRC pytali także, co o konfliktach politycznych lipca - krzyżu przed Pałacem Prezydenckim, zespole Antoniego Macierewicza i nowych występach Janusza Palikota - myślą Polacy.
Według najnowszego sondażu partyjnego SMG/KRC dzisiaj miejsce w parlamencie znalazłyby tylko trzy partie. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Platforma Obywatelska - chęć oddania głosu na partię Donalda Tuska deklaruje 43,5 proc. ankietowanych (wzrost o 3,5 punktu procentowego w porównaniu do 15 czerwca). Największa partia opozycyjna - Prawo i Sprawiedliwość - mogłoby liczyć na 31,1 proc. poparcia. W czerwcu na PiS głosować chciało 32 proc. respondentów.
Obok nich w ławach poselskich zasiedliby już tylko politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej - 10,4 proc. głosów. To o ponad 2 punkty procentowe więcej, niż w czerwcu.
PSL, który dziś jest partią koalicyjną, miałby problem z przekroczeniem 3-procentowego progu wyborczego. Na ludowców chciałoby zagłosować tylko 2,4 proc. wyborców. Spośród pozostałych partii politycznych tylko jedna zdobywa poparcie większe niż 1 proc. To Samoobrona - 1,1 proc.
4 proc. pytanych nie wiedziało, na kogo w niedzielę oddałoby swój głos, a 8,2 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.
Co z konfliktem wokół krzyża?
Oprócz preferencji wyborczych zapytano też Polaków, co myślą o aktualnych konfliktach politycznych na polskiej scenie politycznej. Ponad połowa respondentów (52,5 proc.) uważa, że porozumienie w sprawie krzyża (zastąpienie go tablicą pamiątkową) nie zakończy sporu wokół tego symbolu.
Przeciwnego zdania jest 40,9 proc. ankietowanych.
Zespół Macierewicza
Polaków zapytano także, czy ich zdaniem powołanie przez PiS zespołu parlamentarnego do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, a co za tym idzie jej nagłaśnianie wzmocni czy też osłabi Prawo i Sprawiedliwość. 41,6 proc. z nich uważa, że powołanie zespołu pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza nie będzie korzystne dla partii Jarosława Kaczyńskiego.
O tym, że działalność tego zespołu wzmocni PiS, przekonanych jest 13,3 proc. Polaków. Zdaniem 33,7 proc. ten zespół ani nie wzmocni, ani nie osłabi pozycji PiS. "Trudno powiedzieć" odpowiedziało 11,5 proc. ankietowanych.
Występy Palikota
Ankieterzy zapytali też, co zrobić z Januszem Palikotem. Według 46,9 proc. respondentów poseł PO powinien być wyrzucony z partii za swoje ostatnie wypowiedzi.
42,6 proc. badanych miejsce Palikota widziałoby nadal w szeregach Platformy. Zdania w sprawie kontrowersyjnego posła PO nie ma 10,6 proc. pytanych.
Sondaż przeprowadzono 22 lipca na reprezentatywnej grupie 1025 osób.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl