Czy spotkania Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego są elementem kampanii wyborczej - pyta szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka w piśmie do Państwowej Komisji Wyborczej. Jej zdaniem, wystąpienia obu polityków PO "mogą mieć charakter wyborczy".
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski są kandydatami Platformy Obywatelskij w prezydenckich prawyborach wewnątrz tej partii.
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Szefowa klubu PiS uważa, że obydwaj politycy PO "występowali jako oficjalni kandydaci w wyborach prezydenckich, przedstawiali swoje poglądy polityczne pod kątem zbliżających się wyborów prezydenckich, dokonywali też oceny obecnej prezydentury w tonie, jaki zwykle się stosuje w kampaniach wyborczych".
"W związku z powyższym pojawia się pytanie czy działania podejmowane przez Pana Bronisława Komorowskiego oraz Pana Radosława Sikorskiego nie są już rzeczywistą kampanią wyborczą i nie stoją w sprzeczności z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej czy też z art. 76b ust.1 Ustawy o wyborze Prezydenta RP" - pyta Gęsicka w liście.
Posłanka zastanawia się też czy koszty działań Komorowskiego i Sikorskiego powinny być ewidencjonowane jako koszty kampanii wyborczej w rozumieniu art. 84 ust. 1 Ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dyrektor zespołu kontroli i finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych PKW Krzysztof Lorentz potwierdził, że pismo od szefowej klubu PiS wpłynęło do Komisji. - Na najbliższym posiedzeniu 15 marca PKW zajmie się tym wystąpieniem i wtedy na nie odpowiemy - powiedział Lorenz.
mon/sk
Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia Marszałka Sejmu o wyborach. art. 76b ust.1 Ustawy o wyborze Prezydenta RP
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Andrzej Grygiel