Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił w czwartek w Radomiu 21 postulatów i zadań do spełnienia, by Polska była "lepsza i sprawiedliwsza". Wymienił m.in. narodowy program zatrudnienia czy odejście od reformy emerytalnej. - Potrzebna jest rozmowa - przekonywał.
Kaczyński w święto 1 maja wystąpił przed pomnikiem Radomskiego Czerwca 1976. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w tym miejscu 21 postulatów, wzorowanych postulatach z sierpnia 1980 roku. Prezes PiS zaznaczył, że jeśli uda się je zrealizować "Polska będzie lepsza dla obywateli". Postulaty - jak zaznaczył - są zawarte i wynikają z programu PiS przyjętego na lutowym kongresie partii oraz rozmów z Polakami. - Polacy chcą, by w centrum działań polityków była praca, rodzina, zdrowie i bezpieczeństwo - podkreślił. - Potrzebna jest rozmowa, trud porozumienia. Trzeba rozmawiać przede wszystkim z Polakami. My wszyscy, parlamentarzyści ci europejscy i w polskim parlamencie: rozmawiać z Polakami - zaapelował.
Wspomnienie brata i papieża
Kaczyński wspominał swego brata b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak stwierdził, był "człowiekiem solidarności, dla którego prawa pracownicze były bardzo ważne".
Prezes PiS mówił o wydarzeniach z 1976 roku i wizycie Jana Pawła II w Radomiu w 1991 roku. - Radom to miasto polskiej demokracji, polskiej wolności – podkreślił. Przypomniał, że w tym mieście przyjęto w 1505 roku konstytucję sejmową "Nihil novi" z zasadą "nic nowego o nas bez nas". - Ona zostaje aktualna do dzisiaj. Jest podstawą dobrego myślenia o demokracji, naszych prawach o Polsce – powiedział. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy dzisiejsza Polska odpowiada nauce Jana Pawła II? Czy nie mamy w Polsce bardzo wielu krzywd? (…) Musimy wrócić na drogę, którą wskazał nam Jan Paweł II – mówił Kaczyński.
Postulaty Prawa i Sprawiedliwości
Wśród 21 "postulatów i zadań" politycy PiS wymienili: powstanie narodowego programu zatrudnienia, program finansowania inwestycji w przemyśle infrastrukturze i kolei, zmiany w kodeksie pracy, zwalczające patologie, obronę interesów polskich rolników, w tym walkę o wyrównanie unijnych dopłat, finansowanie służby zdrowia z budżetu, likwidację NFZ, dodatki w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, odejście od rządowej reformy emerytalnej i ustalenie wieku emerytalnego na poziomie 63 i 65 lat, walkę z korupcją, a także reformę sądów i prokuratur.
21. postulatem jest "rozmowa wolnych z wolnymi" i potrzeba dialogu społecznego, partnerstwa związków zawodowych, władz, samorządów i organizacji społecznych.
W Radomiu Kaczyński uczestniczył we mszy świętej w intencji ludzi pracy. Złożył też kwiaty pod pomnikiem Radomskiego Czerwca i pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.
"Ludzie chcą mieć pracę w Polsce"
Prezes PiS odwiedził także miejscowość Barak położoną na styku województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Kaczyński zaznaczył, że ten region bywa określany jako „czarna dziura Donalda Tuska” ze względu na wysoki poziom bezrobocia. W powiecie szydłowieckim stopa bezrobocia wynosi 39 proc.; w powiecie skarżyskim - około 30 proc.
- O te miejsca władza powinna dbać, a nie dba, bo nie szanuje ludzi, bo uważa, że wystarczy układać się z tymi, którzy są mocni, mają wielkie pieniądze i media, i to wystarczy, żeby manipulować i utrzymać się przy władzy - mówił. - Ten stan nie jest przypadkiem. Jest wynikiem pewnej polityki. Braku szacunku dla ludzi pracy. Braku oczywistego założenia, że władza jest dla wszystkich. Udaje się mniejszości, a pozostali znajdują się w trudnej sytuacji – powiedział szef PiS.
I dodał: - Ludzie chcą mieć pracę tutaj w Polsce, nie gdzie indziej. Chcą mieć szansę.
Kaczyński zapowiedział, że w piątek w Dniu Flagi politycy PiS będą rozdawać chorągiewki w całym kraju. - Flaga to symbol narodu, tożsamości (…) W Dniu Flagi przypominamy sobie, że jesteśmy wspólnotą, i że powinniśmy być z niej dumni, ją demonstrować - podkreślił.
Autor: dln//kdj/kwoj / Źródło: PAP