TVN24 | Polska

Pisarze i dziennikarze wspominają Piotra Bratkowskiego. "Miał w sobie mnóstwo ciepła, wrażliwości i zrozumienia"

TVN24 | Polska

Autor:
"Brzmi
sucho,
ale
to był naprawdę Człowiek-instytucja; znał wszystkich wielkich i znaczących dla historii nie tylko kultury. I wszyscy Go znali i wszyscy cenili. Nie tylko za erudycję,
znakomite
pióro,
ale
za to,
że
był po prostu Dobrym Człowiekiem" - napisał redaktor miesięcznika „Newsweek Historia" Waldemar Kumór we wspomnieniu opublikowanym na stronie "Newsweeka".
Źródło:
TVN24, PAP
Piotr Bratkowski miał 66 lat (wideo archiwalne)
TVN24Piotr Bratkowski miał 66 lat (wideo archiwalne)

Piotr Bratkowski, poeta, krytyk literacki i publicysta, zmarł w wieku 66 lat. Wspominają go pisarze i dziennikarze. Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka", w którym Bratkowski pracował przez ostatnie kilkanaście lat, napisał, że był "dobrym duchem" redakcji. "Określenie 'krytyk literacki' jest niewystarczające. Raczej "tak piszący o literaturze, że samo jego pisanie jest literaturą" - stwierdził Wojciech Engelking.

Informację o śmierci Piotra Bratkowskiego przekazała najbliższa rodzina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Tomasz Lis: był dobrym duchem redakcji

"Z wielkim smutkiem informuję, że dziś rano zmarł po długiej chorobie nasz redakcyjny przyjaciel Piotr Bratkowski. Piotruś był dobrym duchem Newsweeka, wybitnym autorem, pisarzem i humanistą. Kimś, bez kogo trudno sobie wyobrazić i pismo i redakcję. RIP Piotrusiu" - napisał na Twitterze redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis.

Engelking: określenie 'krytyk literacki' jest niewystarczające

Bratkowskiego wspomina także pisarz i publicysta Wojciech Engelking.

"Określenie 'krytyk literacki' jest niewystarczające; raczej "tak piszący o literaturze, że samo jego pisanie jest literaturą". Pamiętam, że poznaliśmy się w tydzień po moim debiucie, pewnego słonecznego, zaskakująco ciepłego jesiennego dnia w 2014 r. na Żoliborzu; był pierwszą osobą z pola literackiego, z którą rozmawiałem jako pisarz. Miał w sobie mnóstwo ciepła, wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka, a jednocześnie próżno było w nim szukać lekceważenia i patrzenia z góry. Raczej: otwartość i partnerstwo, niezależnie od różnicy wieku. Był błyskotliwym erudytą, ale nie odczuwał żadnej potrzeby, by się swoją erudycją w rozmowie przechwalać. Cześć jego pamięci" - napisał na Facebooku.

"Nie wierzę, okropnie smutna wiadomość" - dodał Wojciech Tochman, reporter i pisarz.

Piotr BratkowskiTVN24

Autor:"Brzmi sucho, ale to był naprawdę Człowiek-instytucja; znał wszystkich wielkich i znaczących dla historii nie tylko kultury. I wszyscy Go znali i wszyscy cenili. Nie tylko za erudycję, znakomite pióro, ale za to, że był po prostu Dobrym Człowiekiem" - napisał redaktor miesięcznika „Newsweek Historia" Waldemar Kumór we wspomnieniu opublikowanym na stronie "Newsweeka".

Autor:mjz, karol

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości