Większość pielgrzymów jest już w Częstochowie. W oczekiwaniu na jutrzejsze uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlą się na pobliskiej Górce Przeprośnej.
Pielgrzymi z Helu przeszli prawie 650 kilometrów, ze Szczecina - 500, z Warszawy - 240. 14 sierpnia to dzień, kiedy na Jasną Górę pielgrzymi przybywają najliczniej w roku, przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W tym roku w sumie przybycie do Częstochowy zapowiedziało 13 pielgrzymek, liczących kilkadziesiąt tysięcy osób, m.in. pielgrzymka wojskowa z wysokimi rangą dowódcami NATO.
Ostatnim przystankiem przed Jasną Górą jest tzw. Górka Przeprośna, znajdująca się kilkanaście kilometrów od Jasnej Góry. Tam pielgrzymi dokonują ostatniego rachunku sumienia, żałują za grzechy, przepraszają współtowarzyszy wędrówki i modlą się w intencji bliskich. Uczestniczą także w mszach świętych.
We wtorek o 20. odbywa się się uroczyste nabożeństwo, odprawiane przez metropolitę warszawskiego abp Kazimierza Nycza. Później rozpocznie się całonocne czuwanie.
Główne uroczystości odbędą się w środę. O godzinie 8. abp Nycz odprawi mszę św., o 11 odbędzie się Suma Pontyfikalna. Przewodniczy jej nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a kazanie wygłosi kard. Józef Glemp. Podczas uroczystości poświęcone zostaną zioła. O 21. rozpocznie się Apel Jasnogórski.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest obchodzona przez Kościół katolicki i prawosławny od V wieku. Jest ona rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie, chociaż o ostatnich dniach życia oraz śmierci Maryji nie wspomina nigdzie Nowy Testament.
W Polsce dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Do sanktuariów maryjnych przybywają rzesze pielgrzymów. Najwięcej pielgrzymuje do Częstochowy.
Jednak, jak napisało dziś "Metro", z roku na rok coraz mniej wiernych uczestniczy w sierpniowych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Na początku lat dziewięćdziesiątych przed 15 sierpnia Do Częstochowy pielgrzymowało nawet 400 tys. osób Obecnie ich liczba powraca do poziomu sprzed pontyfikatu Jana Pawła II. W zeszłym roku było to 92 tysiące osób.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24