Do rzeszowskiego sądu wpłynęło zażalenie pełnomocnika Mariusza Trynkiewicza na wczorajsze postanowienie sądu – poinformował na antenie TVN24 Andrzej Borek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Po południu wycofał się jednak z tego twierdzenia. Pełnomocnik Trynkiewicza złożyć miał zażalenie, ale na termin, w jakim przygotować ma uwagi do opinii biegłych.
- Pełnomocnik pana Trynkiewicza złożył zażalenie w zakresie wczorajszego postanowienia, które dotyczyło zabezpieczenia roszczenia - powiedział po południu w rozmowie z reporterką TVN24 Andrzej Borek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
Pytany o to, co dokładnie jest z w zażaleniu, stwierdził, że pełnomocnik "zarzucił obrazę przepisów postępowania".
- To tyle, co mogę na ten temat teraz powiedzieć. Sam się jeszcze z nim nie zapoznałem. Najpierw powinien się z nim zapoznać sąd - mówił wiceprezes rzeszowskiego sądu.
Później jednak doprecyzował, że chodzi nie o dozór policyjny, ale o termin, w jakim Marcin Lewandowski, pełnomocnik Trynkiewicza, ma złożyć uwagi do opinii biegłych.
- Pełnomocnik uznał, że wyznaczony mu okres jest zbyt krótki i złożył w tym zakresie zażalenie. Na taką decyzję zażalenie nie przysługuje, więc sąd był zmuszony postanowieniem odrzucić ten jego wniosek. Ale już na postanowienie o odrzuceniu zażalenie przysługuje. I takie też wpłynęło. Nie zmienia to wcześniejszych przekazów, że nie ma to bezpośredniego wpływu na możliwość rozpoznania sprawy w terminie wyznaczonym - wyjaśnił w piątek po południu Andrzej Borek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
Będzie zażalenie na czwartkowe postanowienie sądu?
Pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza zapowiedział jednak w piątek, że złoży zażalenie na czwartkowe postanowienie sądu, mówiące o tym, że Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju. Działania operacyjno-rozpoznawcze i zakaz opuszczania kraju to zabezpieczenie do czasu prawomocnej decyzji sądu w sprawie ewentualnego uznania Trynkiewicza za osobę niebezpieczną i izolowaniu go po odbyciu kary 25 lat więzienia. Jak powiedział w piątek pełnomocnik Trynkiewicza Marcin Lewandowski na złożenie zażalenia ma siedem dni. Pytany przez PAP, czy stanie się to jeszcze w piątek, odpowiedział, że obecne przygotowuje uwagi i zastrzeżenia dotyczące dwóch opinii biegłych: psychiatryczno-psychologicznej i seksuologicznej ws. jego klienta. Te uwagi i zastrzeżenia musi przygotować w piątek. Ma na to czas do północy. Może je wysłać pocztą. Zapowiedział jednocześnie, że do poniedziałku nie poinformuje mediów o tym, że uwagi i zastrzeżenia już zostały wysłane.
Dziś mija termin na złożenie uwag do opinii
Opinie biegłych ws. Trynkiewicza wpłynęły do sądu w ubiegły piątek. M.in. na ich podstawie będzie rozpatrywany wniosek o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Termin rozprawy wyznaczono na poniedziałek, 10 lutego. Nawet w przypadku decyzji o izolacji - do czasu jej uprawomocnienia - Trynkiewicz będzie tymczasowo przebywał na wolności. By temu zapobiec, dyrektor więzienia, w którym osadzony jest Trynkiewicz wnioskował o pozostawienie go w izolacji do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji sądu uznającej go za osobę niebezpieczną. Jednak w czwartek rzeszowski sąd zdecydował, że Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju. Dyrekcja zakładu karnego nie podjęła jeszcze decyzji ws. zażalenia na to. Jeżeli któraś ze stron złoży zażalenie na czwartkowe postanowienie sądu, zostanie ono rozpatrzone przez sąd odwoławczy. W poniedziałek sąd ma rozpatrywać główny wniosek dyrektora więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Dzień później skazanemu kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności. Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia.
Autor: kde/tr/kka/kwoj / Źródło: TVN24/PAP