Kopiuj, wklej - tak powstał projekt ustawy autorstwa Kukiz'15 o wygaszaniu mandatu posłów i senatorów, którzy osiągnęli 65. rok życia. To zasady wprost przepisane z ustawy o Sądzie Najwyższym. Są niekonstytucyjne - twierdzi Prawo i Sprawiedliwość, broniąc jednocześnie swojego stanowiska w sprawie sędziów. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy, która wysyła co siódmego posła z obecnych sejmowych ław na polityczną emeryturę.
Projekt nowelizacji ustawy o mandacie posła i senatora autorstwa Kukiz'15 wygasza mandaty wszystkim parlamentarzystom, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia o przedłużeniu wykonywania obowiązków do Konwentu Seniorów.
- On ma służyć odmłodzeniu reprezentacji narodu w Sejmie. Jest wielu posłów, którzy - myślę - dużo lepiej czuliby się na zasłużonej bądź nie emeryturze - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Gdyby ustawa zaczęła obowiązywać dziś, to polityczna emerytura groziłaby dokładnie 63 posłom i 26 senatorom. W tym Jarosławowi Kaczyńskiemu. Miejsce w parlamentarnych ławach straciliby też: Krystyna Pawłowicz, Antoni Macierewicz i Ryszard Terlecki. Mandaty wygasłyby wielu byłym opozycjonistom: Bogdanowi Borusiewiczowi, Henryce Krzywonos, a także byłemu już posłowi Kukiz'15 Kornelowi Morawieckiemu.
"To niekonstytucyjne"
- To absolutnie idiotyczne i niekonstytucyjne. Niech Kukiz'15 składa taką poprawkę do konstytucji. Jeżeli to przejdzie w konstytucji, to wtedy będzie mógł o tym rozmawiać - skomentował Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.
Konstytucja mówi jasno. Posłem może zostać każdy, kto skończył 21 lat. Kandydat do Senatu musi mieć co najmniej 30. Brak w niej jednak zapisów, kiedy z poselskich ław trzeba iść na emeryturę.
- Niewątpliwie przy okazji tej dyskusji może się pojawić kwestia chociażby tego, co w sytuacji, kiedy ktoś jest czynnym parlamentarzystą, ukończył 65 (lat- red.), uzyskał uprawnienia emerytalne, korzysta z emerytury (...) Tu mam wątpliwości konstytucyjne - powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski.
"Nawiązujemy do filozofii państwa Prawa i Sprawiedliwości"
Senator ma wątpliwości konstytucyjne co do zapisów bliźniaczo podobnych do tych, którymi PiS wysłał w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. I tu dochodzimy do prawdziwych powodów zgłoszenia tej ustawy.
- Nawiązujemy do filozofii państwa Prawa i Sprawiedliwości, według której każdemu można skrócić kadencję opisaną w konstytucji - powiedział Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Posłowie Kukiz'15, zgłaszając nowelizację ustawy o mandacie posła i senatora, chcieli pokazać to, co od kilku tygodni zgodnie powtarza większość ekspertów przy okazji wysłania sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku i nieprzestrzegania zapisów odnośnie kadencji pierwszej prezes tego sądu.
- Wtedy, kiedy kadencja jest zapisana literalnie w konstytucji, żadna ustawa nie może tego zmienić, obojętnie, czy dotyczy posłów, czy sędziów - skomentował Cezary Tomczyk z PO.
Autor: js//kg / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24