TVN24 | Polska

PE: Debata w sprawie orzeczenia TK. Z Morawieckim i von der Leyen

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z UniiTVN24
wideo 2/35
TVN24Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się w najbliższy wtorek debata o niedawnym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w której udział weźmie polski premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - poinformował PE w komunikacie.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Służby prasowe europarlamentu podały, że ma on "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu Unii Europejskiej i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Po debacie z udziałem Morawieckiego oraz von der Leyen, w czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją - przekazał PE.

Ponadto w środę - jak podały służby prasowe PE - odbędzie się "debata w związku z rocznicą wprowadzenia w Polsce niemal całkowitego zakazu aborcji". "Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie w styczniu 2021 r. i ogranicza legalną aborcję do przypadków gwałtu lub kazirodztwa lub gdy ciąża zagraża życiu matki, wywołał długotrwałe protesty" - czytamy na stronach PE.

Ursula von der Leyen, Mateusz MorawieckiChristophe Licoppe/European Commission

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

7 października Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca. Dotyczyła ona zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

Po tym Komisja Europejska przekazała, że szczegółowo go przeanalizuje i zdecyduje o dalszych krokach. Zapowiedziała przy tym,, że "nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii".

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała w komunikacie KE.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Christophe Licoppe/European Commission

Pozostałe wiadomości