O poszanowanie konstytucji, wolności i praw jednostki oraz zasad demokratycznego państwa prawa przy realizacji celów politycznych zaapelował w przyjętym w czwartek stanowisku Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
"Nie możemy milczeć, gdy arbitralnie zmieniany jest ustrój, niszczone są instytucje państwa i gdy z pogardą traktuje się środowisko prawnicze. Milczenie mogłoby zostać odczytane jako brak zainteresowania lub – co gorsza – jako aprobata dla poczynań tych, którzy lekceważą reguły obowiązującego prawa" – głosi stanowisko Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Przyjęte jednogłośnie
Jak poinformowała wiceprzewodnicząca Komitetu Ewa Bagińska, zostało ono przyjęte jednogłośnie przez 18 członków Komitetu, którzy uczestniczyli w części posiedzenia poświęconej uchwale. Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii nauk liczy 34 członków.
Sygnatariusze oceniają, że "społeczeństwo polskie przeżywa trudny okres, podziały społeczne pogłębiają się z każdym dniem, a ich zlikwidowanie będzie zadaniem, z którym przyjdzie się mierzyć wielu pokoleniom Polaków".
Apelują w stanowisku o upowszechnianie rzetelnej wiedzy prawniczej, a także "posługiwanie się prawem wyłącznie jako narzędziem do działania na rzecz dobra wspólnego, w społeczeństwie złożonym nie tylko z tych, którzy tworzą statystyczne większości".
"Poszanowanie konstytucji"
Wzywają do "poszanowania litery i ducha Konstytucji RP, podstawy ustroju niepodległej Polski, przyjętej w referendum powszechnym, a więc przez suwerena". Apelują też, by wszelkie cele polityczne realizować z poszanowaniem wolności i praw jednostki oraz zasad demokratycznego państwa prawa.
Za konieczną uznają rezygnację z dezawuowania wszelkich autorytetów, nie tylko osób, ale i wartości ogólnych - wiedzy i wykształcenia, przestrzegając, że "krótkotrwałym korzyściom politycznym w dłuższej perspektywie towarzyszą tu ogromne szkody społeczne i nieuchronne obniżanie autorytetu i zaufania do wszelkiej władzy".
Apelują też o "zaprzestanie posługiwania się w wypowiedziach publicznych językiem stygmatyzującym, uniemożliwiającym jakiekolwiek porozumienie, odzierającym adwersarzy z godności", o rezygnację z przedkładania krótkotrwałego sukcesu medialnego nad merytoryczną dyskusję a także o nieposługiwanie się dezinformacją.
Prawnicy z Polskiej Akademii Nauk apelują także "o nieodwoływanie się do resentymentów, odnawiania starych podziałów społecznych, dzielenia ludzi według arbitralnie wybranych kryteriów", co – stwierdzają – nosi znamiona manipulacji.
Komitet Nauk Prawnych PAN deklaruje "gotowość do współdziałania ze wszystkimi, którzy kierując się dobrą wolą, pragną poszanowania wolności człowieka oraz zasad wyrażonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".
Autor: kb/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: harum/Wikipedia(PD)