Mimo zimowej pogody ponad tysiąc osób wzięło udział w czuwaniu modlitewnym na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w ósmą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. - Nigdy nie zapomnimy daty 2 kwietnia. Ona była zbyt znacząca. Była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział do zebranych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystości odbyły się także w wielu innych miastach.
W stolicy tradycyjnie o godz. 21.37 - czyli w godzinę śmierci papieża - został odegrany utwór "Cisza". Czuwanie odbyło się na pl. Piłsudskiego, bo właśnie w tym miejscu, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku, Jan Paweł II odprawił mszę świętą.
W oczekiwaniu na kanonizację
Obecny na uroczystościach kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił wszystkich zgromadzonych. W słowie skierowanym do uczestników wtorkowych uroczystości metropolita warszawski powiedział, że obecny papież Franciszek bardzo często przywołuje naukę Jana Pawła II. - Jesteśmy pewni, że rychło pomyśli on, żeby Jan Paweł II został ogłoszony świętym - zaznaczył kard. Nycz. Dodał, że rocznica śmierci papieża, 2 kwietnia, zawsze będzie wyjątkową datą dla Polaków, choć święto błogosławionego Jana Pawła II obchodzone jest 22 października. - Ona była zbyt znacząca. Była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział kardynał.
Modlitwa przy relikwiach
Na zakończenie czuwania zgromadzeni odśpiewali "Barkę". Wcześniej, od godz. 20, na placu trwała modlitwa przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II, które specjalnie przyniesiono na miejsce uroczystości. Z powodu niepogody w tym roku czuwanie modlitewne ze sceny zostało przeniesione do namiotu. W czasie czuwania odbywała się zbiórka - zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie dla Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona". Warszawiacy z kupionych białych i żółtych tulipanów, symbolizujących świętość, ułożyli krzyż pod portretem papieża. Przed stojącym na pl. Piłsudskiego krzyżem zapalone zostały znicze. Na telebimach wyświetlano filmy z udziałem osób, które znały papieża: hierarchów Kościoła, sportowców, artystów i uczestników górskich wypraw z Karolem Wojtyłą. We wtorek do uczestnictwa w czuwaniu zachęcali warszawiaków mimowie, którzy w centrum miasta odegrali etiudę "Ruch zaczyna się w duszy". Obchodom od dwóch tygodni towarzyszy kampania społeczna pod hasłem: "System operacyjny dusza". Jej celem jest zwrócenie uwagi na duchowe aspekty życia i przybliżenie homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.
Znicze pod "oknem papieskim"
Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci papieża Polaka odbyły się także w innych polskich miastach. W Krakowie ludzie zebrali się pod "oknem papieskim" w Pałacu Biskupim. Wspólnie się modlili i zapalali znicze. W oknie wywieszony został portret Jana Pawła II.
W Lublinie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wystawili w centrum miasta, na deptaku, sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera". Opublikowany w 1960 r. utwór przedstawia rozważania dotyczące miłości i wartości sakramentu małżeństwa. Wzdłuż deptaku młodzi urządzili "Aleję żywych rzeźb" i w happeningowej formie przypominali m.in. spotkania Jana Pawła II z młodzieżą, jego starania na rzecz ludzi pracy, pielgrzymki, kontakty z przedstawicielami innych kultur i religii. Wieczorem na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyło się widowisko pod hasłem "Chodź za mną". Wystąpił zespół Gospel ON, który zaśpiewał wiersze papieża Polaka, a prof. Maria Braun-Gałkowska i ks. prof. Andrzej Szostek opowiedzieli o swoich kontaktach z Karolem Wojtyłą.
Marsz na Krywlany
W Białymstoku wieczorem odbył się marsz modlitewny. Jego uczestnicy tradycyjnie wyruszyli po mszy św. z kościoła św. Ojca Pio przy ul. Mickiewicza na lotnisko Krywlany, gdzie w 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych. W czasie uroczystości wierni modlili się o rychłą kanonizację Jana Pawła II.
W Gorzowie Wielkopolskim rocznicę śmierci papieża uczczono "Białym marszem", który przeszedł ulicami miasta i zakończył się modlitwą pod pomnikiem Jana Pawła II na placu papieskim.
Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP