TVN24 | Polska

Zjednoczona Prawica z czwartym koalicjantem

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński o zawartej umowie koalicyjnej
Kaczyński o zawartej umowie koalicyjnejTVN24
wideo 2/6
TVN24Kaczyński o zawartej umowie koalicyjnej

Prawo i Sprawiedliwość zawarło umowę polityczną ze środowiskiem OdNowa o współpracy we wspólnym klubie - powiedział w czwartek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Będziemy wspólnie startowali w wyborach - mówił. - Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać - dodał lider OdNowa Marcin Ociepa.

Na początku września politycy związani w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina - oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP, które ma działać w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

OdNowa Marcina Ociepy w Zjednoczonej Prawicy

W czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że jego ugrupowanie zawarło umowę polityczną z grupą OdNowa.

- To jest umowa między PiS a grupą OdNowa. Jest to kolejny krok, który ostatecznie kończy pewnego rodzaju momenty trudności w naszym obozie politycznym. Bardzo się z tego cieszymy. Te rozmowy nie zawsze były łatwe, ale tak to w polityce jest. Koniec jest dobry, wszyscy wykazali zdrowy rozsądek - mówił Kaczyński.

- Nasze programy, te elementy merytoryczne, które znajdują się w programie nas po prostu łączą. Chociaż, oczywiście, OdNowa ma pewną specyfikę, ale generalnie rzecz biorąc mieści się w naszym wielkim planie przebudowy Polski - powiedział prezes PiS.

Marcin Ociepa o umowie koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością
Marcin Ociepa o umowie koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością TVN24

Jarosław Kaczyński o "wspólnym kandydacie na prezydenta Warszawy"

Jak przekazał Jarosław Kaczyński, jednym z elementów porozumienia z grupą OdNowa jest kwestia przyszłego wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy. - To bardzo ważna sprawa i sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju. Jest za wcześnie, żeby mówić o konkretach, o personaliach, ale to bardzo ważny element tego, co uzgodniliśmy - powiedział lider PiS.

Ociepa o pięciu priorytetach

Lider OdNowy Marcin Ociepa powiedział, że parlamentarzyści OdNowy RP, którzy są zrzeszeni w ramach stowarzyszenia i zespołu parlamentarnego w Sejmie pozostają członkami klubu parlamentarnego PiS. - Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie, które w istocie sprowadza się do uzgodnień programowych. Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać, natomiast znalazły się pewnego rodzaju zapisy programowe, które nawiązują do istoty tego przesłania programowego OdNowy - mówił Ociepa.

Wyjaśnił, że są one skupione wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej i polityki zdrowotnej, że szczególnym otwarciem - jak zaznaczył Ociepa - na młode pokolenie. - To jest te pięć priorytetów i ta wyjątkowa, szczególna grupa docelowa, na której chcemy się skupić i tworzyć wartość dodaną do Zjednoczonej Prawicy, po to, żebyśmy mogli w 2023 roku rozpocząć serię wspólnych zwycięstw, by te rządy kontynuować - mówił Ociepa.

Zaznaczył, że zostały uzgodnione kwestie wspólnego startu w wyborach samorządowych, parlamentarnych i europejskich. - Pozostajemy także członkami administracji rządowej, przedstawiciele OdNowy będą reprezentowani w kierownictwach łącznie pięciu resortów - powiedział Ociepa.

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości