Polska

Obywatele RP uniewinnieni. "Są jeszcze wolne sądy"

Polska

Członkom Obywateli RP zarzucono między innymi wyświetlanie napisu na Pałacu Prezydenckim. Na nagraniu Obywatele RP przed sądem za blokadę marszu ONR ["Fakty" TVN z 31.01.2018 r.]
Członkom Obywateli RP zarzucono między innymi wyświetlanie napisu na Pałacu Prezydenckim. Na nagraniu Obywatele RP przed sądem za blokadę marszu ONR ["Fakty" TVN z 31.01.2018 r.]Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu
wideo 2/3

"Sąd stwierdził, że prawo do kontrmanifestacji to podstawowe prawo demokratycznej debaty publicznej" - napisano na stronie internetowej Obywateli RP. Członkowie stowarzyszenia, Maciej Bajkowski oraz Arkadiusz Szczurek, usłyszeli wyroki uniewinniające. Dwa procesy dotyczyły wydarzeń, do jakich doszło podczas miesięcznic smoleńskich w ubiegłym roku.

Maciejowi Bajkowskiemu oraz Arkadiuszowi Szczurkowi zarzucono zakłócanie uroczystości siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, zorganizowanych 10 kwietnia 2017 roku w Warszawie. Bajkowski i Szczurek mieli wtedy dopuścić się zakłócania porządku publicznego, "krzycząc głośno i używając urządzeń nagłaśniających".

Zarzuty dla Obywateli RP dotyczyły miesięcznicy z marca 2017 rokuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Bajkowski i Szczurek skandowali przez megafon hasła w kierunku prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, który przemawiał na Krakowskim Przedmieściu. Dodatkowo Bajkowski w drugim procesie odpowiadał za wyświetlanie 10 marca 2017 roku na elewacji Pałacu Prezydenckiego napisu o treści "Zdradza ojczyznę, kto łamie jej najwyższe prawo".

"Są jeszcze wolne sądy"

Jak napisano na stronie stowarzyszenia Obywatele RP w środę, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia stwierdził, że "prawo do kontrmanifestacji to podstawowe prawo demokratycznej debaty publicznej". Wyroki uniewinniające ogłoszono w obydwu sprawach, zaś kosztami sądowymi obciążony został Skarb Państwa.

"Sędzia Łukasz Biliński w jasnym i precyzyjnym wywodzie pokazał, że (...) swoboda wyrażania opinii w sposób nieskrępowany nie może być ograniczana i nie powinna być powodem do ingerencji sił porządkowych" - poinformowali autorzy komunikatu Obywateli RP.

O oczyszczeniu Obywateli z zarzutów wspomniał również użytkownik Twittera, Karol Grabski.

"PiS : obywatele = 0 : 2. Maciej Bajkowski uniewinniony w drugiej sprawie (wyświetlanie na Pałacu Namiestnikowskim "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo"). Są jeszcze #WolneSady!" - napisał internauta.

Autor: JZ / Źródło: Twitter, Obywatele RP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości