Dziś w całej Polsce już po raz trzynasty będzie obchodzony Dzień Papieski - jego hasło to "Jan Paweł II - papież dialogu". Głównym celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich wsi i małych miast. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy.
Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Konferencje i spektakle
Obchody Dnia Papieskiego w Warszawie rozpoczną się mszą świętą w bazylice Św. Krzyża, którą odprawi sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak i wygłosi homilię. O godz. 15 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert, a o godz. 16.30 apel modlitewny Warszawy w łączności z papieżem Franciszkiem.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będą msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Centralne uroczystości zaplanowano w Warszawie, ale Dzień Papieski obchodzony będzie też w wielu innych miastach.
W Krakowie główne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Rozpocznie je o godz. 10 msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie zaplanowano grę miejską „Śladami Jana Pawła II po Krakowie”, która zakończy się pod Oknem Papieskim na ul. Franciszkańskiej 3.
Po południu w Centrum „Nie lękajcie się!” będzie można zobaczyć spektakl „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a wieczorem odbędzie się tam koncert „Niebo na ziemi” i apel ekumeniczny.
Początek przygotowań do kanonizacji
XIII Dzień Papieski to początek przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II w 2014 r. - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak dodał, że to okazja do przypomnienia nauczania i życia Jana Pawła II.
- Musimy pamiętać, że wyrosło już pokolenie ludzi, którzy pamiętają papieża tylko z czasu, gdy byli dziećmi. Wszyscy, którzy urodzili się po 1990 r., obecnie jako 20- lub 23-latkowie, mają bardzo małą wiedzę o Janie Pawle II, a niektórzy nie mają jej już wcale - podkreślił kard. Nycz.
Metropolita warszawski podkreślił, że istotne jest również to, by promować "żywy pomnik Jana Pawła II", jakim jest fundusz stypendialny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, z małych miast i wsi.
"Ważną sprawą jest również to, co będziemy przeżywać w Dniu Papieskim w formie modlitwy, dziękczynienia we wszystkich parafiach, dziękując Panu Bogu za błogosławionego, a niedługo za świętego Jana Pawła II" - powiedział metropolita warszawski.
16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem przez Sejm w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.
Autor: rf//bgr / Źródło: PAP