"Nikogo nie wykluczamy". Wstępny program Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku

[object Object]
Prezydent Dulkiewicz ogłasza szczegóły obchodów wyborów 4 czerwca w Gdańsku tvn24
wideo 2/9

Debaty, koncerty, projekcje filmowe, wystawy i warsztaty - to główne wydarzenia tworzące program Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku. Ponad 100 imprez będzie zorganizowanych w 13 miejscach w centrum miasta. - Zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych; niezależnie od tego, gdzie dzisiaj są i gdzie byli 30 lat temu i czy w ogóle 30 lat temu byli na świecie - mówiła w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wstępny program Święta Wolności i Solidarności, organizowanych dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. Szczegóły na temat planowanych imprez będą prezentowane w maju na kolejnych czterech konferencjach prasowych.

Dulkiewicz: nikogo nie wykluczamy

- Po pierwsze: nikogo nie wykluczamy, bo Święto Wolności i Solidarności to święto dla każdego. Zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych; niezależnie od tego, gdzie dzisiaj są i gdzie byli 30 lat temu i czy w ogóle 30 lat temu byli na świecie. Tak staramy się przygotować program obchodów, aby był świętem dla każdego - zadeklarowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że drugą ideą, jaka przyświeca Świętu Wolności i Solidarności jest wspólnota.

- Wspólnota w wielu wymiarach: rodzinna, samorządowa. To też pytanie, co po 30 latach jest ważne, co się udało. Jak dziś po 30 latach, kiedy Polacy stali się obywatelami wciągać ich do współdecydowania, współuczestniczenia w lokalnych i ogólnopolskich sprawach - wyjaśniła Dulkiewicz.

Strefa społeczna i kino plenerowe

W ramach Święta Wolności i Solidarności przed siedzibą ECS na olbrzymim placu o powierzchni ponad trzech hektarów powstanie strefa społeczna i kino plenerowe.

- Strefę społeczną oddajemy do zagospodarowania trzeciemu sektorowi, czyli organizacjom pozarządowym - organizacjom społecznym, ruchom miejskim, akcjom obywatelskim i różnej maści ruchom. Zapraszamy do Gdańska w dniach 1-4 czerwca absolutnie wszystkie organizacje pozarządowe - tłumaczył prezes Fundacji Gdańskiej, Jacek Bendykowski.

W strefie społecznej stanie od 6 do 10 dużych hal namiotowych.

- Namioty będą podzielone tematycznie. Będzie duża strefa poświęcona edukacji i ludziom młodym, imigrantom, uchodźcom, ruchom miejskim. Chcemy, żeby strefa społeczna spełniła dwa cele. Po pierwsze, abyśmy sobie uświadomili, że Okrągły Stół i wynik wyborów 4 czerwca 1989 roku był początkiem wybuchu wielkiej energii społecznej, która dała swój upust nie tylko w czystej polityce, ale również w bardzo bogatym ruchu pozarządowym (...) - kontynuował.

- Chcemy, żeby w tej strefie organizacje pozarządowe mogły pokazać swój dorobek 30 lat. Ale jednocześnie chcielibyśmy, aby ta strefa była miejscem wielkiej, otwartej debaty Polaków w tych dniach na temat Polski, Europy i świata. Debaty nieskrępowanej, my nie mamy żadnych tematów tabu - zapewnił Bendykowski. Organizacje pozarządowe, które chciałyby tworzyć program strefy społecznej, mogą w tej sprawie aplikować do 10 maja na uruchomionej w poniedziałek stronie internetowej Święta Wolności i Solidarności www.2019gdansk.pl. Kapituła wyłoni następnie najlepsze propozycje. Organizacje pozarządowe mogą też liczyć na granty: dla organizacji spoza Pomorza - 3 tys. zł oraz 1000 zł dla podmiotów z woj. pomorskiego.

Debaty podczas Międzynarodowego Forum Obywatelskiego

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski zapowiedział, że w siedzibie ECS 3 i 4 czerwca podczas Międzynarodowego Forum Obywatelskiego zorganizowanych zostanie około dziesięciu debat. W dyskusjach weźmie udział kilkudziesięciu intelektualistów i działaczy obywatelskich z 14 państw.

Pod koniec maja w ramach akcji "Ubieramy miasto" w kilka punktach w Gdańsku rozdawane będą mieszkańcom flagi ze znakiem graficznym Święta Wolności i Solidarności, zaprojektowanym przez twórcę logo Solidarności Jerzego Janiszewskiego.

W samo południe uroczyste odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego"

Wśród wielu imprez 4 czerwca o godzinie 12 na scenie przed budynkiem ECS planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegrany zostanie hymn Europy.

Autor: mjz//kg//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24