Polska

NSA uzasadnia wyrok w sprawie ujawnienia list poparcia do KRS

Polska

[object Object]
Pytania o wyrok NSA i milczenie marszałka. Co z publikacją list poparcia? (Materiał "Faktów po południu", 09.07.19)Fakty po południu
wideo 2/5

W czwartek zostało podpisane uzasadnienie wyroku w sprawie ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Odpisy wyroku wraz z uzasadnieniem zostały wysłane stronom postępowania w piątek - poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA orzekł pod koniec czerwca, że Kancelaria Sejmu ma udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O ORZECZENIU NSA >

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2019 r. wraz z uzasadnieniem >

Komunikat NSA w sprawie wyroku

Komunikat o przygotowaniu pisemnego uzasadnienia, wraz z treścią tego liczącego ponad 20 stron uzasadnienia, opublikowano w piątek na stronie NSA.

"W związku z zainteresowaniem opinii publicznej wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym udostępnienia informacji publicznej w postaci zgłoszeń kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie wykazów sędziów popierających te zgłoszenia, Rzecznik Prasowy NSA informuje, że Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 28 czerwca 2019 r. oddalił skargę kasacyjną Szefa Kancelarii Sejmu RP od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2018 r., którym uchylono decyzję odmawiającą udzielenia żądanej informacji publicznej" - czytamy w komunikacie.

"Naczelny Sąd Administracyjny w ustnych motywach rozstrzygnięcia podkreślił, że art. 11c ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa określa w sposób cząstkowy, w ograniczonym przedmiotowo i podmiotowo zakresie, tryb dostępu do informacji publicznej i nie daje podstaw do przyjęcia, że zawarta w nim norma o charakterze procesowym wyłącza możliwość uzyskania informacji publicznej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publiczne" - napisano.

NSA poinformował, że 11 lipca 2019 r. zostało podpisane uzasadnienie wyroku, a odpisy wyroku wraz z uzasadnieniem zostały wysłane stronom postępowania w piątek 12 lipca.

"Będą w 100 procentach zrealizowane"

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka odpisał na pytania TVN24, że "Kancelaria Sejmu nie otrzymała jak dotąd pisemnego uzasadnienia".

"Gdy dokument trafi na Wiejską będzie można zastosować się do wskazań NSA. Będą one w 100 proc. zrealizowane" - zapewnił w krótkiej wiadomości.

Szef KRS: powoli znikają przyczyny niepublikowania nazwisk

W piątek przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur przedstawiał w Senacie informację dotyczącą działalności Rady w 2018 roku. Pytany o kwestię publikowania nazwisk osób, które udzieliły poparcia kandydatom do KRS, Mazur odparł, że według jego wiedzy "te listy poparcia znajdują się w dyspozycji marszałka Sejmu". - My zajmowaliśmy stanowisko aprobujące stanowisko marszałka Sejmu - dodał.

- Natomiast sytuacja uległa zmianie o tyle, że minął rok, zostało praktycznie zakończone postępowanie dotyczące ujawnienia tych list. O ile kojarzę, jest prawomocny wyrok NSA w tej sprawie, ale nie KRS jest adresatem tego orzeczenia, nie my możemy wykonać ten obowiązek - powiedział Mazur.

- Z rozmów, jakie odbywamy w Radzie, wydaje się, że kształtuje się takie przekonanie, że powoli znikają te przyczyny, które legły u podstaw niepublikowania tych list - powiedział. Jak wskazywał, atmosfera w roku ubiegłym była "napięta, gorąca".

- Mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami pewnego ostracyzmu - ocenił. - Ja deklarowałem ze swojej strony gotowość ujawnienia tej listy, ale jestem związany i stanowiskiem Rady, i również stanem prawnym - powiedział Mazur.

Do NSA odwołała się Kancelaria Sejmu

W sierpniu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu o odmowie ujawnienia między innymi nazwisk sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do nowej KRS.

Skargę w tej sprawie złożyła posłanka klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz, której Kancelaria Sejmu odmówiła udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS zawierających wykaz obywateli oraz sędziów popierających te zgłoszenia. Kancelaria Sejmu odwołała się od tego wyroku do NSA, który zdecydował, że kancelaria ma udostępnić wykaz nazwisk.

Sejm w marcu 2018 roku wybrał 15 sędziów na członków nowej, wyłanianej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur - spośród zgłoszeń, które napłynęły - wskazał klub Prawa i Sprawiedliwości, a sześć klub Kukiz'15.

Autor: KB/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY-SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości