Niebezpieczne karty zbliżeniowe? Złodzieje mogą skanować dane telefonem

Niebezpieczne karty zbliżeniowe? Złodzieje mogą skanować dane telefonem
Niebezpieczne karty zbliżeniowe? Złodzieje mogą skanować dane telefonem
TVN24, TVN Turbo
TVN24, TVN TurboKarty płatnicze można skanować za pomocą telefonu - wynika z eksperymentu TVN Turbo

Karty kredytowe i płatnicze działające zbliżeniowo można okradać za pomocą telefonu - wynika z eksperymentu redakcji TVN Turbo. Dziennikarze tej stacji pokazali, jak łatwo wykorzystać urządzenie z odpowiednią aplikacją, by w parę sekund zeskanować wszystkie dane nie zabierając właścicielowi portfela.

Karta z funkcją PayPass bądź payWave jest bardzo wygodnym sposobem na szybkie transakcje do 50 zł, ale - jak wynika z eksperymentu TVN Turbo - również niebezpiecznym. Okazuje się bowiem, że istnieje możliwość zeskanowania takiej karty kredytowej bądź płatniczej za pomocą smartfona, którym potem można dokonać płatności w tej samej technologii.

Cała operacja jest prosta. - Wystarczy odpowiednia aplikacja na popularny system operacyjny telefonu komórkowego, by przybliżając urządzenie do karty kredytowej czy płatniczej wyposażonej w odpowiedni chip, pozyskać dane potrzebne do tego, aby płacić na konto osoby okradzionej - relacjonuje reporter TVN24 Łukasz Gonciarski, który opisuje wyniki eksperymentu TVN Turbo.

Relacja reportera TVN24
Relacja reportera TVN24tvn24

Paszport biometryczny łatwy do zeskanowania?

Jak wynika z ustaleń TVN Turbo, w ten sposób można skanować również paszporty biometryczne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które odniosło się do tych doniesień twierdzi, że o procederze słyszy po raz pierwszy. Gdyby się potwierdziło, że w taki prosty sposób można podrobić tak ważny dokument, oznaczałoby to potrzebę rewolucji w poziomie zabezpieczeń paszportów. - Polskie dokumenty paszportowe są wykonane zgodnie ze standardami nie tylko europejskimi, ale również światowymi. Jeśli okazałoby się, że te paszporty można podrobić, należałoby wymienić wszystkie dokumenty paszportowe w całej Europie - mówi Paweł Majcher, rzecznik resortu spraw wewnętrznych.

MSW oraz Komenda Główna Policji twierdzą, że do tej pory nie było żadnych zgłoszeń dotyczących kradzieży danych z kart płatniczych czy paszportów biometrycznych poprzez wykorzystanie telefonów komórkowych - relacjonuje reporter TVN24.

Zagrożone oszczędności? Skanowanie kart telefonem
Zagrożone oszczędności? Skanowanie kart telefonemtvn24

Problem jest znany

Według Piotra Koniecznego z portalu niebezpiecznik.pl, problem skanowania kart jest znany od kilku lat, ale nie pozostaje bez echa - zarówno w środowisku ludzi projektujących technologie po stronie organizacji kart płatniczych, jak również po drugiej stronie, czyli tych, którzy próbują przełamać te zabezpieczenia.

- Działają i próbują dojść do porozumienia w kwestiach tego, co jest bezpieczne, a co nie - mówi ekspert. - O ile ataki są możliwe i zostały dowiedzione w warunkach laboratoryjnych, to obecnie nie jest to zbyt duży problem w rzeczywistym świecie. Transakcje wymagające użycia telefonu czy płacenia cudzą kartą bezstykową nie są zbyt popularne - twierdzi Piotr Konieczny.

Jak dodaje, telefon musi posiadać czytnik NFC, który jest dostępny w coraz większej liczbie telefonów.

- Dysponując systemem operacyjnym android możemy uruchomić taki czytnik, zbliżyć do niego kartę, bądź paszport i odczytać dane, które są tam zapisane, o ile potrafimy je zdekodować. Karty miejskie, kredytowe, paszporty mają swoją strukturę danych, którą trzeba zrozumieć i czasami ją zdekodować za pomocą specjalnego klucza, który można pobrać z internetu, gdy już został złamany - wyjaśnia.

Jak się zabezpieczyć?

Jak mówią eksperci, przed kradzieżą można się zabezpieczyć - np. zawinąć kartę w folię aluminiową. Można kupić też specjalne etui, które już pojawiają się w sklepach albo wystąpić do banku z prośbą o wymianę karty zbliżeniowej na zwykłą paskową.

Autor: js//tka / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo

Pozostałe wiadomości