Zmarł Tomasz Sarnecki - grafik, który w 1989 roku zmienił plakat Mariana Stachurskiego z roku 1959 do filmu "W samo południe" z Garym Cooperem w plakat wyborczy "Solidarności". Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia - podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka.
Słynny plakat zaprojektowany przez plastyka, grafika Tomasza Sarneckiego, wówczas studenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pojawił się na ulicach stolicy przed świtem 4 czerwca 1989 roku. Przedstawiał Gary'ego Coopera jako szeryfa z pamiętnego westernu, na tle napisów "Solidarność. W samo południe. 4 czerwca 1989", który idzie głosować z kartką wyborczą w dłoni i znaczkiem Solidarności przypiętym do kamizelki.
Wystawa 100 najważniejszych plakatów XX wieku
Wygrane przez "Solidarność" pierwsze, częściowo wolne wybory, były początkiem szybkiego upadku komunizmu w Polsce.
W 1999 roku plakat "W samo południe" zakwalifikował się do wystawy 100 najważniejszych plakatów XX wieku w Victoria & Albert Museum w Londynie.
Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 roku. Skończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był prezesem Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela", autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego.
Pogrzeb 11 stycznia
Był szefem Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela" zajmującego się rekonstrukcjami historycznymi.
"Tomek, jeśli już podejmował się czegokolwiek, robił to tak, że wszyscy byli zdumieni tym, że tak może wyglądać polska rekonstrukcja. Uczestniczył w rekonstrukcjach bitwy nad Bzurą, a prezentowana przez niego znakomita rekonstrukcyjna sylwetka oficera była hołdem dla jego dziadka, oficera kpt Janusza Sarneckiego, który poległ 18.09.1939 r. w rejonie Śladowa w kampanii 1939 roku w Polsce. Przez wiele lat doskonale współpracował z Komendą Garnizonu Warszawa i był inicjatorem odtworzenia sztandaru Batalionu Stołecznego" - przypomina Stowarzyszenie Historyczne "Cytadela" na swojej stronie internetowej.
Pogrzeb Tomasza Sarneckiego odbędzie się 11 stycznia - msza żałobna o godzinie 12 w warszawskim kościele Wizytek, uroczystość pogrzebowa rozpocznie się około godziny 14 na Cmentarzu Pruszków–Żbików.
Autor: azb//plw / Źródło: PAP