W czwartek zmarł prof. Jerzy Regulski, współtwórca reformy samorządowej sprzed 25 lat - potwierdziła Kancelaria Prezydenta. Miał 90 lat. - Nie dążył do rozgłosu, ale do wykonania trudnej i niezwykle potrzebnej dla Polski pracy - mówił Bronisław Komorowski, wspominając swojego doradcę.
Prof. Regulski - inicjator i organizator badań nad odbudową samorządu terytorialnego w Polsce - w ostatnich latach był doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent, wspominając zmarłego, mówił, że współpraca z profesorem była dla niego "źródłem ogromnej satysfakcji i ogromnym wyróżnieniem".
Komorowski podkreślał, że profesor był osobą niezwykłą. - Nie dążył do rozgłosu, ale do wykonania trudnej i niezwykle potrzebnej dla Polski pracy - mówił. - Pan profesor Regulski niewątpliwie jest jedną z postaci ojców założycieli odnowionego polskiego samorządu, co w roku 25-lecia Polski samorządnej warto przypomnieć, nisko skłaniając głowę przed dziełem, ale i pamięcią o profesorze Regulskim - dodał prezydent.
Patriotyzm wyniesiony z domu
Prof. Jerzy Regulski w latach 1988-90 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, współprzewodniczył zespołowi ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu. Był senatorem i pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1989-91). W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych Polskiej Agencji Prasowej mówił, że w zaangażowaniu w reformę samorządową widać całe jego życie.
- Nie jesteśmy kształtowani przecież ad hoc. Urodziłem się pięć lat po powstaniu niepodległej Polski, moi rodzice głęboko i osobiście przeżywali odzyskanie niepodległości. To był cel życia, któremu podporządkowywano wszystkie działania. Dla mojego ojca - prezesa dużego koncernu energetycznego - udział w finansowaniu obrony narodowej był oczywistością. Mam pokwitowanie na przekazanie na fundusz pół kg złota 29 sierpnia 1939 r. Taki wzór patriotyzmu wyniosłem w domu - wspominał. - Na przełomie lat 80. i 90. trzeba było dokonać zmian, których nikt nie chciał, nie rozumiał. Nikt nie bardzo wiedział, czym jest samorząd, po co on jest. Najlepszy dowód, że słowa uznania za reformę dotarły do mnie po 10 latach. Dłużej trwało, zanim ludzie przekonali się, że była to istotna zmiana - mówił prof. Regulski.
Podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych
Po ukonstytuowaniu się samorządów gminnych Regulski zajął się ich umacnianiem, jako współzałożyciel i prezes Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jako przewodniczący Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa (1998-1999) współpracował przy przygotowaniu kolejnego etapu reformy administracyjnej, wprowadzającej powiaty i samorządowe województwa. Wcześniej, w latach 1992-97, był stałym przedstawicielem RP przy Radzie Europy. Jerzy Regulski podczas II wojny światowej był podporucznikiem Narodowych Sił Zbrojnych. W latach 1945-46 był więziony. W 1947 roku ukończył Wydziału Inżynierii Politechniki Warszawskiej, stopień doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1963 r. i 1969 r.). Był profesorem nadzwyczajnym nauk technicznych (1974 r.) i profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych (1983 r.).
Autor: MAC/ja / Źródło: PAP, TVN24