Polska

Narada zespołu powołanego ws. Panama Papers. Zbadają polskie wątki

Polska

Panama znalazła się w centrum uwagi po wycieku dokumentów jednej z kancelariiGoogle Earth
wideo 2/3

We wtorek w Warszawie odbyła się narada zespołu śledczego powołanego po publikacjach Panama Papers - informuje Prokuratura Krajowa.

Narada zespołu śledczego odbyła się w siedzibie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

W zespole m.in. funkcjonariusze CBA

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w czasie narady zostały omówione dotychczasowe ustalenia śledztwa i nowe informacje ujawnione przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Zespół śledczy został powołany 28 kwietnia 2016 r., po publikacjach Panama Papers, przez Prokuratora Generalnego RP Zbigniewa Ziobrę. Ma prowadzić śledztwo dotyczące uchylania się od opodatkowania przez nieujawnienie właściwym organom przedmiotu i podstawy opodatkowania i niezłożenie deklaracji przez obywateli polskich wykorzystujących działalność firm offshore oraz podejmowania czynności mogących udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego. W skład zespołu zostali powołani również funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie oraz Ministerstwa Finansów.

Polski wątek w Panama Papers

Zgodnie z zapowiedzią Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) udostępniło w poniedziałek wieczorem w internecie dokumenty Panama Papers, zawierające informacje o 200 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

Publikacja ma formę bazy danych z możliwością łatwego przeszukiwania. ICIJ zastrzega na swej stronie internetowej, że firmy offshore mogą służyć działalności zgodnej z prawem.

Upublicznione zostały nazwy spółek, imiona i nazwiska dyrektorów, udziałowców i beneficjentów firm w rajach podatkowych, adresy, nazwy pośredników. Po wybraniu Polski z listy otrzymujemy 161 firm offshore (offshore entities) w kategorii "powiązane z Polską" (linked to Poland), 146 osób zaangażowanych w firmy offshore (officers), 17 pośredników (intermediaries) i 136 adresów.

Dokumenty Panama Papers są dostępne dla wszystkich od poniedziałku:

Autor: mart/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty: