Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, która skraca życie o 10-15 lat. 80 proc. osób w Polsce, które na nią chorują, nawet o tym nie wie. - Dzięki badaniu spirometrycznemu można wykryć ją wcześnie i znacznie wydłużyć sobie życie - przekonują specjaliści. Właśnie dlatego zorganizowano Polski Dzień Spirometrii. W piątek na terenie całego kraju można wykonać darmowe badania.
Badanie spirometryczne pomaga ocenić przepływy powietrza w oskrzelach i płucach. Pacjent musi wykonać głęboki wdech i jak najszybciej wydmuchać cały zapas powietrza do plastikowej rurki połączonej ze spirometrem.
Badanie to jest niezbędne do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Akcję Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wspiera NFZ. Współorganizuje ją Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.
Bezpłatne badania w całej Polsce
Bezpłatne badania są wykonywane w 240 placówkach zdrowia w całym kraju. Ich lista jest dostępna jest TUTAJ.
W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje 2,5 mln osób. Z badań wynika jednak, że nawet 80 proc. z nich może nie być tego świadomych i nie leczy się Ile osób w Polsce choruje na POChP
Specjaliści tłumaczą, że spirometrię powinna na pewno wykonać każda osoba po 40. roku życia, która przez wiele lat pali lub paliła papierosy. Nałóg ten jest głównym czynnikiem ryzyka POChP - ok. 80-85 proc. osób, które na nią cierpią to osoby palące obecnie lub w przeszłości.
Chorzy na POChP stopniowo stają się coraz mniej odporni na wysiłek fizyczny. - Najpierw męczą się przy wchodzeniu na 1-2 piętro, a później trudność sprawiają im proste czynności domowe - tłumaczą lekarze. Choroba ta skraca życie średnio o 10-15 lat.
Obecnie liczbę chorych na POChP na świecie szacuje się na 210 mln, ale wielu ekspertów uważa, że może być ich nawet 600 mln.
W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje 2,5 mln osób. Z badań wynika jednak, że nawet 80 proc. z nich może nie być tego świadomych i nie leczy się.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24