Czarny kontur Polski na czerwonym tle lub odwrotnie – czerwony na czarnym: projektując logo roku dwóch rocznic (1939 i 1989) ministerstwo kultury postawiło na minimalizm. – To wyższa sztuka z punktu widzenia takiej estetyki – tłumaczył Bogdan Zdrojewski.
Logo ma promować Polskę poprzez obchody dwóch okrągłych rocznic: początku drugiej wojny światowej i początku końca komunizmu. Do 4 czerwca - rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - zostało półtora miesiąca, a jeszcze w czwartek, na oficjalnej stronie internetowej promującej Polskę, brakowało zarówno wydarzeń rocznicowych, jak i loga całej imprezy.
Staraliśmy się doprowadzić do sytuacji takiej, żeby logo z jednej strony było w miarę czytelne – jest to kontur państwa polskiego. Z drugiej strony jest z tym napisem dookreślającym „Zaczęło się w Polsce”. To wyższa sztuka z punktu widzenia estetyki Zdrojewski
Ministerstwo kultury nie znalazło czasu, żeby sprawę wyjaśnić. Po emisji czwartkowego materiału w TVN24 w programie „Polska i Świat” i logo, i czas się znalazły.
- Staraliśmy się doprowadzić do sytuacji takiej, żeby logo z jednej strony było w miarę czytelne – jest to kontur państwa polskiego. Z drugiej strony jest z tym napisem dookreślającym „Zaczęło się w Polsce”. To wyższa sztuka z punktu widzenia estetyki – wyjaśnił Bogdan Zdrojewski.
O co chodzi w logo?
Jednak po bliższym przyjrzeniu się ministerialnemu projektowi czytelność wydaje się dość wątpliwa. Co oznacza „1939 > 1989”? Okres 1939-89? 1939 ważniejsze (bo znak większości) od 1989? Poza tym: co „zaczęło się w Polsce”? W 1939 oczywiście rozpoczęła się II wojna światowa, a w 1989 demontaż systemu komunistycznego.
Ale dlaczego ministerstwo zdecydowało się połączyć rocznicę tragiczną z radosną? Z powodu oszczędności środków i czasu? Wreszcie, jeśli napis oznacza „zaczęło się w Polsce w 1939 i potrwało do 1989”, to najwyraźniej ministerstwo chce obchodzić 50 lat utraty suwerenności przez Polskę.
Obchody „od strony PR-owskiej, edukacyjnej i uroczystości” ruszą 3 maja. Minister zapewnił, że wszystko idzie zgodnie z planem, a jedynym kłopotem jest namówienie Lecha Wałęsy, żeby jednak zmienił zdanie i uczestniczył w imprezach rocznicowych. Przyznał jednak, ze lista zagranicznych gości jest wciąż otwarta, a wśród potwierdzających przybycie wymienił jedynie kanclerz Niemiec Angelę Merkel.
Podoba Wam się logo zaprezentowane przez ministerstwo kultury? Podyskutuj na forum!
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24