TVN24 | Polska

Minister edukacji: szkoła jest po to, żeby uczyć, a nie epatować jakimiś symbolami strajków

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24
Kiedy dzieci wrócą do szkół? Odpowiada minister edukacji Przemysław Czarnek
Kiedy dzieci wrócą do szkół? Odpowiada minister edukacji Przemysław Czarnek
wideo 2/21
ROZMOWA 1

Gościem "Jeden na jeden" w piątek w TVN24 był szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Relacja z rozmowy na tvn24.pl. Odpowiadał między innymi na pytania dotyczące perspektyw powrotu dzieci do szkół w warunkach pandemii. W tvn24.pl relacjonowaliśmy tę rozmowę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W całym kraju obowiązują restrykcje związane z walką z pandemią COVID-19. W ich ramach nauka w szkołach odbywa się w formie zdalnej. Rząd zdecydował się jedynie na rozluźnienie restrykcji dotyczących żłobków i przedszkoli. Dzieci będą mogły korzystać z nich już od poniedziałku 19 kwietnia. Co ze starszymi uczniami? Na razie obostrzenia i edukacja zdalna zostały dla nich przedłużone do 25 kwietnia.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek był gościem "Jeden na jeden".

RELACJA Z ROZMOWY W TVN24:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 7:57

  Zakończyła się rozmowa z szefem MEiN. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.

 • 7:56

  Czarnek o decyzji TK w sprawie kadencji RPO, którego ustne uzasadnienie wygłosił Stanisław Piotrowicz: Jeży mi się włos na głowie, kiedy wyroki Trybunału Konstytucyjnego są poddawane są niesłusznej krytyce. Podzielam ten wyrok, jest bardzo dobry.

 • 7:56

  Czarnek: Reforma PAN na pewno jest potrzebna.

 • 7:55

  Czarnek o Narodowym Programie kopernikańskim: To programy tworzone w związku z 550. rocznicą urodzenia Mikołaja Kopernika. Nie słyszałem żadnych tez ingerowania w życie i przyszłość PAN. PAN nie jest zagrożona dopóki ja jestem ministrem edukacji.

 • 7:54

  Czarnek o tym, czy Lech Wałęsa zasługuje na ważne miejsce w szkolnych podręcznikach: Oczywiście, że tak. Na okładce? Ja ich nie tworzę. Wałęsa to postać, która na pewno musi być w podręcznikach o dwudziestym wieku.

 • 7:53

  Czarnek o Ryszardzie Terleckim: jest bardzo powaznym człowiekiem, wygłasza swoje przemyślane tezy.

  W programie przeypomniano słowa wicemarszałka Terleckiego, który w rozmowie z Agatą Adamek w lipcu ubiegłego roku powiedział, że "mądrzejsi ludzie, bardziej zorientowani w rzeczywistości politycznej, historycznej, bardziej przywiązani do pewnych tradycji i bardziej utożsamiający się z tą tradycją, z pewnością będą głosować na nas", czyli na PiS.

 • 7:52

  Czarnek o uhonowaniu arcibiskupa Dzięgi przez KUL, alma mater Czarnka (zwracając się do prowadzącej): w czym widzi pani problem?

 • 7:51

  Czarnek o uhonowaniu arcibiskupa Dzięgi przez KUL, alma mater Czarnka: Jestem dumny, że ktoś taki jak arcybiskup Dzięga jest absolwentem KUL i został uhonorowany. Nie przez uniwersytet, a stowarzyszenie absolwentów wydziału prawa. Co do innych spraw: nie mam zdania w tej sprawie, postępowanie trwa.

 • 7:49

  Czarnek: Nie jestem od tego, żeby działać wobec Krystyny Pawłowicz. Mam kuratorium, które bada te sprawę. Cieszę, że się pani Pawłowicz wycofała się z tweeta. Sprawdzamy sytuację pod kątem dobra dziecka. To zbyt poważne sprawy, aby zajmować się tym na żywo, na wizji.

 • 7:48

  Czarnek o wpisie Krystyny Pawłowicz o transseksualnym dziecku: Nie czytam tweetów. Burza dotarła do mnie, bo oglądam wszystkie programy informatyczne późnym wieczorem. Ale tweetów na co dzień nie czytam. Kuratorium natychmiast wszczęło postępowanie w tej sprawie, pani profesor wycofała się później z tego tweeta.

 • 7:46

  Czarnek: Porównywanie dzisiejszych czasów do czasów PRL jest wybitnym nadużyciem.

 • 7:46

  Czarnek o powiązaniach z "Ferdydurke" Gombrowicza: Nie mam żadnych skojarzeń. Szkoła jest, aby uczyć, a nie epatować symbolami strajków, ruchów.

 • 7:45

  Czarnek o zawieszeniu przez wiceprezydent Łodzi dyrektora, który zabronił używania symboli błyskawicy w szkołach podczas nauki zdalnej: To doskonałe zachowanie dyrektora, którego będę chciał uhonorować za walkę z ideologizacją dzieci. Fatalne zachowanie organu prowadzącego, kierujemy zawiadomienie do prokuratury o przekroczeniu uprawnień przez wiceprezydenta miasta. To skandal, odpowiemy na to stanowczo.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Licealiści byli karani za znak błyskawicy, dyrektor szkoły zawieszony

 • 7:43

  Czarnek o religii na maturze: Dzisiaj to nie jest problem, którym zajmuje się MEiN. Jeśli będą takie rekomendacje, nie widzę przeszkód.

 • 7:43

  Czarnek: Po powrocie do nauki stacjonarnej będziemy wprowadzać dodatkowe godziny, dobrowolne, dla uczniów, aby nadrabiać zaległości.

 • 7:42

  Czarnek o priorytetach w edukacji po nauce zdalnej: Nie ma aspektu, który jest mniej lub bardziej ważny. Tutaj jest kwestia nadrabiania zaległości, które na pewno powstały w wyniku nauki zdalnej, jak i kwestia zwiększania kondycji fizycznej, jak kwestia opieki psychologicznej, badania dzieci i wprowadzenia nowego modelu opieki psychologicznej.

 • 7:40

  Czarnek o opcji testownaia maturzystów: Jest to jeden ze pomysłów, który można brać pod uwagę, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

 • 7:39

  Czarnek o opcji zaszczepieniu maturzystów: Jestem za tym, żeby zaszczepić wszystkich, ale wszystko zależy od tego, ile mamy szczepionek. W pierwszej kolejności muszą być szczepieni ci, którzy są najbardziej zagrożeni. To starsze osoby. Ja nie zajmuję się szczepieniami.

 • 7:38

  Czarnek o maturach: We wtorek będziemy mieli długie posiedzenie między innymi z członkami CKE. Matury probne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie.

 • 7:37

  Czarnek: Nauka zdalna jest na dużo wyższym poziomem co rok temu, ale nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej. Obserwujemy negatywne konsekwencje tego, że dzieci nie są w szkołach.

 • 7:36

  Czarnek o powrocie dzieci do szkół: W klasach I-III uczy się milion 150 tysięcy uczniów. Klasy IV-VIII to kolejne dwa miliony dzieci.

 • 7:35

  Czarnek: Każdy etap luzowania obostrzeń i dopuszczania do nauki stacjonalnej kolejnych roczników to kolejne kilka milionów ludzi w ruchu oświatowym.

 • 7:34

  Czarnek o powrocie dzieci do szkół: To nie kwestia odpowiedniej liczby zakażeń, to kwestia trendu.

 • 7:34

  Czarnek: Mamy nadzieję na powrót dzieci do szkół od poniedziałku 26 kwietnia. Ale stanie się tak, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.

 • 7:33

  Czarnek: Jestem w resorcie edukacji i nauki. Muszę mieć oddzielną Radę Medyczną. Rada przy premierze zajmuje się całością walki z pandemią. My zajmujemy się bezpieczeństwem w szkołach.

 • 7:31

  Czarnek: Zawsze powtarzam: jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, będzie się utrzymywał trend spadkowy, to powrót dzieci do szkół jest możliwy.

 • 7:31

  Czarnek: Nie pokutuję za wypowiedź o nadwadze u dziewczynek. Miałem na myśli zajęcia dodatkowe. To chłopcy częściej na nich ćwiczą.

  Na początku lutego minister Czarnek powiedział: - Robimy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Chcemy przeszkolić nauczycieli WF-u, by specjaliści podali sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie tych czterech godzin zajęć tygodniowo, aby były takie zajęcia, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością i wadami postawy.

  Dodał, że resort planuje wprowadzić dodatkowe zajęcia SKS, które będą przede wszystkim kierowane do dziewcząt, ponieważ - według niego - "tu jest większy problem". Czarnek potem publicznie obiecał, że sam zrzuci co najmniej 5 kilogramów.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Minister chudnie, bo ćwiczy. A jak chce rozruszać przykute do komputerów dzieci?

  Podczas rozmowy w TVN24 minister poinformował, że zrzucił juz 7,5 kilograma.

 • 7:30

  Rozpoczynamy "Jeden na Jeden". Gościem - Przemysław Czarnek.

 • 7:29

  Rozmowę relacjonować będziemy także na żywo na antenie TVN24 oraz w internecie.

 • 7:28

  Wcześniej, na początku kwietnia w Polskim Radiu, wyraził "absolutne przekonanie", że rok szkolny zostanie dokońcozny w szkołach.

 • 7:26

  Czarnek w tym tygodniu, jeszcze przed decyzją rządu o otwarciu żłobków i przedszkoli przedstawił założenia na otwarcie placówek edukacyjnych.

  - Jeśli dane o zakażeniach potwierdzą tendencję spadkową, czyli odpływanie trzeciej fali, to począwszy od poniedziałku, jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych. A następnie w maju do szkół ponadpodstawowych. Tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym - mówił.

 • 7:25

  Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na godzinę 7.30 i rozmowę Agaty Adamek z szefem MEiN Przemyslawem Czarnkiem w "Jeden na jeden" w TVN24.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości