- Niepotrzebnie się Sejm pospieszył. Są dwa miejsca, a na te dwa miejsca wybrano pięciu sędziów - mówił w TVN24 mecenas Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.
Zdaniem Gutowskiego wybór pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którego dokonał obecny Sejm w listopadzie, jest nieskuteczny, ponieważ po orzeczeniu TK z 3 grudnia okazało się, że do obsadzenia są jedynie dwa miejsca. Jak podkreślił, przyjęcie ślubowania od czterech sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę nie ma w tym wypadku większego znaczenia.
- Organy państwa działają na zasadzie legalizmu. To znaczy: ważne jest tylko to, co ma podstawę prawną. Tylko Trybunał może orzekać o ważności podstawy prawnej, o jej zgodności z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł: podstawa prawna jest co do wyboru trzech sędziów, nie ma jej co do wyboru dwóch sędziów. W związku z czym trzech sędziów zostało wybranych ważnie, dwóch sędziów nieskutecznie - podkreślił Gutowski.
"Naruszono zasadę niedziałania prawa wstecz"
- Naruszono zasadę niedziałania prawa wstecz i wszelkie niezwykle istotne procedury wyboru, z naruszeniem zasady opiniowania Krajowej Rady Sądownictwa na czele - dodał mówiąc o wyborze pięciu sędziów przez obecny Sejm. Jego zdaniem Sejm "niepotrzebnie się pospieszył" z wyborem nowych sędziów.
- Konieczne jest znalezienie kompromisu, który pozwoli na wyjście z tej sytuacji. Problem jest polityczny, prawnie jest zupełnie prosty - stwierdził Gutowski. - Ja uważam, że mamy państwo prawa i że ostatecznie kryzys konstytucyjny zostanie zażegnany na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, bo inaczej się nie da - dodał.
"Nieuprawnione są stwierdzenia, że demokracja jest zagrożona"
Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu odniósł się także do stwierdzeń, że zamieszenie z Trybunałem Konstytucyjnym zagraża demokracji. - Całkowicie nieuprawnione są stwierdzenia, że demokracja jest zagrożona. Demokratycznie został wybrany Sejm, demokratycznie został wybrany prezydent i to jest większość. Natomiast Trybunał Konstytucyjny jest dla mniejszości i na tym polega istota - stwierdził.
- Tu chodzi o państwo prawa, a nie demokrację. Szanowanie władzy sądowniczej jest charakterystyczne dla praworządnych państw. Naruszanie władz sądowniczych jest charakterystyczne dla państw niepraworządnych - dodał Gutowski.
Autor: dln\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24