TVN24 | Polska

Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów

TVN24 | Polska

Autor:
momo//now
Źródło:
TVN24
Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów
Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesówTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów

Pan Daniel Obajtek jest osobą, która dokonuje fundamentalnych zmian w polskiej gospodarce w niezwykle ważnym sektorze, sektorze energetycznym, budując wielki koncern multienergetyczny. Chyba jest jasne, że w takiej sytuacji musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów - skomentował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ostatnich publikacji w mediach na temat prezesa Orlenu. Szef rządu nazwał je "akcją niszczenia ludzi".

W czwartek poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa przekazał, że otrzymał pismo od szefa resortu rolnictwa, z którego wynika, że oświadczenie majątkowe prezesa Orlenu Daniela Obajtka za 2016 rok, gdy był on prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie zostanie ujawnione, bo sam zainteresowany "się na to nie zgadza".

O tę sprawę między innymi był pytany na piątkowej konferencji prasowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Mateusz Morawiecki na konferencji w LublinieAdam Guz/KPRM

"Media w sposób skoordynowany prowadzą akcję niszczenia ludzi"

- Pan Daniel Obajtek jest osobą, która dokonuje fundamentalnych zmian w polskiej gospodarce w niezwykle ważnym sektorze, sektorze energetycznym, budując wielki koncern multienergetyczny. Chyba jest jasne, że w takiej sytuacji musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów, niejednej grupy dostawców czy przedsiębiorców, którzy w inny sposób wyobrażali sobie funkcjonowanie koncernu PKN i firm, które się łączą teraz z koncernem, bo te plany połączeniowe nie są żadną tajemnicą - stwierdził Morawiecki.

Jak mówił, jest przekonany, że to właśnie z tego powodu nastąpił atak na prezesa Orlenu. - Atak, który sięga do jakiejś bardzo dawnej przeszłości, co do której osoba nie może się w rzeczywistości w skuteczny sposób bronić - ocenił premier. - Ale wiemy, jak potężna jest siła mediów, które w sposób skoordynowany prowadzą akcję niszczenia ludzi - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: "Przepiękny pałac" i "ziemia obiecana Daniela Obajtka" >>>

Premier przekonywał, że "można wziąć jedno słowo wyjęte z kontekstu i nadąć ten balon do niewyobrażalnych rozmiarów, a potem wykorzystując tę siłę w sposób skoordynowany w mediach, uderzać w człowieka".

- To, w jaki sposób pan prezes Obajtek pomaga w transformacji energetyki w Polsce, jest zasadniczą przyczyną, dla której dzieje się to, co się dzieje - stwierdził Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Działka za basenem Obajtka i powiązania z prezes Lotosu >>>

"Taśmy Obajtka"

"Gazeta Wyborcza" opublikowała serię artykułów dotyczących "taśm Obajtka". Z ujawnionych nagrań wynika - napisała "GW" - że obecny prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gdy był jeszcze wójtem Pcimia, "z tylnego siedzenia kierował spółką TT Plast", a przepisy zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Obajtek zapewniał później w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej, że nigdy, będąc wójtem, nie pracował "ani dla tej, ani dla żadnej innej firmy" i nie złamał prawa.

Taśmy Daniela Obajtka. Fragment nagrania z sierpnia 2009 roku
Taśmy Daniela Obajtka. Fragment nagrania z sierpnia 2009 roku"Gazeta Wyborcza"

Autor:momo//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Pozostałe wiadomości