Stankiewicz: ten marsz to osobiste zwycięstwo Donalda Tuska. Pierwszy raz Jarosław Kaczyński ma z kim przegrać 

Źródło:
TVN24
Stankiewicz: to jest osobiste zwycięstwo Donalda Tuska, po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegrać
Stankiewicz: to jest osobiste zwycięstwo Donalda Tuska, po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegraćTVN24
wideo 2/24
Stankiewicz: to jest osobiste zwycięstwo Donalda Tuska, po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegraćTVN24

Ten marsz to przede wszystkim osobiste zwycięstwo Donalda Tuska. Pokazał, że ten plan, z którym wrócił dwa lata temu, realizuje bardzo konsekwentnie - powiedział w TVN24 Andrzej Stankiewicz z Onetu. - Jeżeli tak wielki marsz, największy od dawna, gromadzi się pod hasłem zmiany władzy, to jest to rzeczywiście duży przełom - ocenił Mariusz Janicki z "Polityki". Z kolei zdaniem Aleksandry Pawlickiej z "Newsweeka" nastąpiło "przełamanie złej passy" opozycji.

Ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę - w 34. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów - zwołany przez lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska marsz "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Zakończył się na placu Zamkowym, gdzie przemawiał Tusk. Organizatorzy przekazali, że w marszu wzięło udział pół miliona osób.

Stankiewicz: po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegrać

- To jest przede wszystkim osobiste zwycięstwo Donalda Tuska. Pokazał, że ten plan, z którym wrócił dwa lata temu realizuje bardzo konsekwentnie - skomentował w programie "Loża Prasowa" w TVN24 Andrzej Stankiewicz z Onetu.

Jego zdaniem największym problemem dla Tuska była "dezaktywizacja elektoratu opozycyjnego, brak wiary w to, że można z Kaczyńskim zwyciężyć". - To nie jest tak, że ten marsz jest początkiem pewnego zjawiska, jest konsekwencją gigantycznej pracy, którą Donald Tusk wykonał w terenie przez ostatnie miesiące - powiedział dziennikarz.

Jak dodał, "po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegrać". - Opozycja od 2014 roku, od wyjazdu Tuska, nie miała lidera, który realnie był w stanie Kaczyńskiego pokonać - ocenił Stankiewicz.

Stankiewicz: to jest osobiste zwycięstwo Donalda Tuska, po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegrać
Stankiewicz: to jest osobiste zwycięstwo Donalda Tuska, po raz pierwszy Kaczyński ma z kim przegraćTVN24

Janicki: ten marsz pokazał oblicze radykalnych obrońców demokracji

Mariusz Janicki z "Polityki" powiedział, że marsz wywołał zaskoczenie, zarówno po stronie rządowej, jak i opozycyjnej. - Nawet uczestnicy byli zaskoczeni liczebnością, tą pokazaną siłą - stwierdził. 

W jego opinii "ta demonstracja była skierowana zarówno do zewnątrz, żeby pokazać PiS-owi siłę opozycji i wyborców, ale także do wewnątrz". - Opozycji bardzo brakowało takiego impulsu - powiedział dziennikarz. 

Janicki odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził: - Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele, wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski.

- To był marsz w jakiejś części wyborców Platformy, to naturalne. Ale jeżeli tak wielki marsz, największy od dawna, gromadzi się pod hasłem zmiany władzy, to jest to rzeczywiście duży przełom - ocenił. 

Zwrócił także uwagę na "temperaturę marszu". - Siły liberalno-demokratyczne są z natury rzeczy umiarkowane, letnie, to przez długi czas pomagało siłom populistycznym. Ten marsz pokazał oblicze radykalnych obrońców demokracji - stwierdził. 

Janicki: opozycji bardzo brakowało takiego impulsu
Janicki: opozycji bardzo brakowało takiego impulsuTVN24

Pawlicka: mam wrażenie, że nastąpiło przełamanie złej passy

Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" powiedziała, że ten marsz był potrzebny wszystkim, którzy sprzeciwiają się rządom PiS-u.  Dziennikarka pozytywnie oceniła przemówienie Donalda Tuska na Placu Zamkowym. - To było dobre przemówienie. To jest przemówienie lidera opozycji. Przemówienie jest dobre wtedy, gdy w momencie, kiedy się kończy to w człowieku coś zostaje. To nie są tylko wielkie puste słowa. Tusk złożył swoje zobowiązanie - komentowała.

Nawiązała do słów Tuska, który oświadczył w niedzielę: - Idziemy do tych wyborów po to, by zwyciężyć, by rozliczyć, by naprawić ludzkie krzywdy i po to, żeby w konsekwencji pojednać polskie rodziny. Możecie to nazwać ślubowaniem Tuska, jeśli wam się to ślubowanie podoba: zwycięstwo, rozliczenie zła, zadośćuczynienie krzywdom ludzkim i pojednanie między Polakami, to jest nasza strategia.

- Mamy te cztery składniki: zwyciężymy, rozliczymy, wynagrodzimy krzywdy i pojednamy. To zapada w pamięci. To jest przekaz, który jest ważny, zwłaszcza w warunkach kampanii wyborczej - stwierdziła Pawlicka. Zwróciła także uwagę na fragment przemówienia Tuska, w którym mówił, że "ich wielką nadzieją był brak naszej nadziei, ich siłą była nasza bezsilność". - To był problem, że trochę siadły nastroje i wiara na opozycji, że można wygrać, że można pokonać PiS. Mam wrażenie, że nastąpiło przełamanie złej passy - powiedziała publicystka.

Pawlicka: mam wrażenie, że nastąpiło przełamanie złej passy
Pawlicka: mam wrażenie, że nastąpiło przełamanie złej passyTVN24

Wieliński: w tych protestach nie chodzi już tylko o praworządność

Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej" ocenił, że za czasów marszów organizowanych przez KOD, do antyrządowych demonstracji "przylgnęła taka narracja mediów rządowych, że to są marsze ubeckich wdów". - To zostało kolejny raz dzisiaj sfalsyfikowane, bo to jest bzdurna, nieprawdziwa, kłamliwa teza - przekonywał. 

Dodał, że "w tych protestach nie chodzi już tylko o praworządność, Trybunał Konstytucyjny, który wtedy był taką abstrakcyjną figurą". - Teraz problemem są prawa kobiet, teraz problemem jest neutralność światopoglądowa państwa, teraz problemem jest wolność badań naukowych (…). Mamy wejście państwa, coraz bardziej brutalne, do zwykłych szkół, żeby indoktrynować dzieci. To są problemy namacalne młodego pokolenia - mówił, komentując wysoką frekwencję młodych ludzi na niedzielnym marszu w Warszawie. 

Wieliński: w tych protestach nie chodzi już tylko o praworządność
Wieliński: w tych protestach nie chodzi już tylko o praworządnośćTVN24

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

47-letni pilot i 23-letnia pasażerka latali z grupą motolotniarzy nad Sitańcem. W pewnym momencie spadli na łąkę. Przetransportowano ich do szpitala. Przyczyny wypadku bada specjalna komisja. 

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Źródło:
tvn24.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Psy tropiące na brzegu a w wodzie grupa wodno-nurkowa szukała 21-latka, który wszedł w Sieradzu (woj. łódzkie) do Warty i zniknął w jej nurtach. O zaginięciu brata powiadomiło służby rodzeństwo, które było z nim nad rzeką. Ciało zostało zauważone z drona.

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej z Polską. Wręczono między innymi Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Zasługi RP. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy polityczne, między innymi z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Źródło:
TVN24, PAP

"Jako dobry dziadek przypominam moim wnukom, aby pamiętały w Dniu Ojca o moim synu" - napisał premier Donald Tusk na platformie X z okazji niedzielnego święta.

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl