TVN24 | Polska

"To jest moja wizja pełnienia tego urzędu". Kim jest Marcin Wiącek

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Marcin Wiącek: moim credo będzie przede wszystkim artykuł 30 konstytucji TVN24
wideo 2/3
TVN24Marcin Wiącek: moim credo będzie przede wszystkim artykuł 30 konstytucji

Rolą rzecznika jest ochrona wolności i praw każdego człowieka niezależnie od poglądów politycznych - powiedział profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Wiącek, który jest wspólnym kandydatem opozycji i polityków Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Mam zamiar być rzecznikiem każdej osoby - podkreślił.

Kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL, a także koła Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Uniwersytetu Warszawskiego Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że pod kandydaturą Wiącka podpisali się również przedstawiciele Porozumienia. Wśród nich jest między innymi lider partii Jarosław Gowin. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki informował natomiast wcześniej, że PiS zgłosi kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń

Marcin Wiącek wspólnym kandydatem ugrupowań opozycyjnych na Rzecznika Praw ObywatelskichTVN24

ZOBACZ PREZENTACJĘ KANDYDATURY MARCINA WIĄCKA W TVN24 GO

Podczas konferencji prasowej w Sejmie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że profesor Wiącek nie jest związany z żadnym środowiskiem politycznym. - Ma ponad sto publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego, praw człowieka, praw obywatela - mówił.

Wiącek o "wizji pełnienia urzędu"

Wiącek podczas konferencji oświadczył, że jeśli zostanie powołany na ten urząd, to dla niego istnieją dwie centralne regulacje konstytucyjne, o których będzie codziennie myśleć. Wskazał na art. 30 Konstytucji RP "wyrażający zasadę godności człowieka - każdego człowieka, prawa do szczęścia, do aktywności społecznej, do szacunku" oraz preambułę do Konstytucji RP, która mówi, że "każdy człowiek posiada taką samą godność - niezależnie od tego, jaki ma światopogląd; niezależnie od tego, czy wierzy w Boga, czy też uniwersalne wartości wywodzi z innych źródeł; niezależnie od poglądów politycznych".

- To jest moja wizja pełnienia tego urzędu - powiedział Wiącek.

"Ja mam zamiar być rzecznikiem każdej osoby"

Mówił, że "rolą rzecznika jest ochrona wolności i praw każdego człowieka niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od jakiegokolwiek światopoglądu". - Ja mam zamiar być rzecznikiem każdej osoby - zaznaczył.

Profesor UW Marcin WiącekTVN24

Wyjaśnił, że "RPO nie ma kompetencji zmiany prawa". - Będę się trzymał kompetencji, które rzecznik posiada, a do tych kompetencji nie należy zmiana prawa - powiedział. Jak dodał, "rzecznik musi się poruszać w takich obszarach, które ma do dyspozycji".

Mówił również, że "RPO może składać określone środki procesowe do różnych organów władzy sądowniczej". - I zamierzam z tej kompetencji korzystać - wskazał.

Marcin Wiącek - kim jest?

Marcin Wiącek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jest specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego oraz systemu ochrony praw człowieka.

Na Wydziale Prawa i Administracji pracuje od 2009 roku. Od 2017 roku kieruje Zakładem Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW.

W latach 2003-2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Od 2007 roku jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24