Prawnuczka prezydenta i premiera, marszałek, kandydatka na szefową rządu

[object Object]
Kidawa-Błońska o swojej kandydaturze na premiera: to była dla mnie trudna decyzjatvn24
wideo 2/35

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Decyzja ta pociągnęła za sobą też zmiany na listach KO do Sejmu - Kidawa-Błońska będzie "jedynką" listy w Warszawie, Grzegorz Schetyna - we Wrocławiu. Przedstawiamy sylwetkę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Małgorzata Kidawa-Błońska należy do Platformy Obywatelskiej od 2001 roku. Posłanką została po raz pierwszy w 2005 roku. Mandat parlamentarny odnowiła kolejno w 2007 i 2011 roku.

W Platformie Obywatelskiej reprezentuje liberalne skrzydło partii.

Posłanka, rzeczniczka, marszałek i wicemarszałek

W 2010 roku Kidawa-Błońska była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego PO.

W styczniu 2014 roku została rzeczniczką rządu Donalda Tuska. W lutym 2015 roku wróciła na to stanowisko w gabinecie Ewy Kopacz.

Pełnienie tej funkcji zakończyła 25 czerwca 2015 roku. 26 czerwca 2015 roku objęła funkcję marszałka Sejmu, którą sprawowała do 12 listopada 2015 roku. W tym dniu została wybrana wicemarszałkiem Sejmu.

3 września 2019 roku Koalicja Obywatelska ogłosiła, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką na premiera po ewentualnym zwycięstwie tego ugrupowania w wyborach parlamentarnych 13 października.

Decyzja ta pociągnęła za sobą też zmiany na listach KO do Sejmu - Kidawa-Błońska będzie "jedynką" listy w Warszawie, Grzegorz Schetyna - we Wrocławiu. Wcześniej obsada "jedynek" w okręgach warszawskim i wrocławskim była odwrotna - szef Platformy Obywatelskiej miał być lokomotywą listy w stolicy, a Kidawa-Błońska w stolicy Dolnego Śląska.

Spokrewniona z prezydentem i premierem, związana ze światem filmu

Kidawa-Błońska jest prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej. Jej dziadkiem był pisarz i poeta Władysław Jan Grabski, a babcią malarka Zofia Wojciechowska.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera jest z wykształcenia socjologiem, jednak karierę zawodową związała ze światem filmu. Pracowała między innymi w dziale literackim Studia Filmowego imienia Karola Irzykowskiego, później zajmowała się produkcją filmową. Wraz z mężem, znanym reżyserem Janem Kidawą-Błońskim, wyprodukowała między innymi "Skazanego na bluesa", biograficzny obraz opowiadający historię Ryszarda Riedla, muzyka i frontmana grupy Dżem. Na swojej stronie internetowej deklarowała, że jest wielką fanką twórczości tego zespołu.

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości